REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pred svetovnim dnevom čebel

Pred svetovnim dnevom čebel

Prireditve ob svetovnem dnevu čebel, ki ga bomo v nedeljo na slovensko pobudo obeležili prvič, se z današnjo svetovno čebelarsko konferenco v Žirovnici in drevišnjim odkritjem obeležja kranjski sivki v Višnji Gori bližajo k vrhuncu. Danes se bo po vsej državi odvilo več različnih prireditev, vrstijo se tudi pozivi k zavedanju pomena čebel.

"Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam, na globalni ravni pomembno prispeva k osveščanju in dvigu razumevanja o pomembnosti čebel. Čebele in drugi opraševalci so namreč neprecenljivi pri preskrbi s hrano, ohranjanju pestrosti v naravi ter zdravju ljudi," so ob tej priložnosti zapisali na uradu vlade za komuniciranje.

V Sloveniji je danes na 1000 prebivalcev skoraj pet čebelarjev, kar državo uvršča med svetovne velesile.

V Sloveniji je danes na 1000 prebivalcev skoraj pet čebelarjev, kar državo uvršča med svetovne velesile. "Razglasitev svetovnega dneva čebel si lahko Slovenija šteje za velik uspeh ter priznanje," so poudarili in dodali, da je bila država širše prepoznana po skrbi za čebele, hkrati pa pridobiva na ugledu kot država odličnih čebelarjev in razvitega čebelarskega sektorja. "Z ustanovitvijo čebelarske akademije pa Slovenija tudi aktivno prispeva k izboljšanju izobraženosti na področju čebelarstva," so še pojasnili.

Predsednik DZ Milan Brglez je v poslanici ob svetovnem dnevu zapisal, da smo Slovenci čebelarski narod, narod, ki se zaveda pomena čebel in skrbi zanje. "Čebelarstvo tako velja za eno najstarejših in najbolj tradicionalnih dejavnosti pri nas, za dejavnost, ki je postala zelo dragocen sestavni del naše kulture," je poudaril.

Čebele in drugi opraševalci so namreč neprecenljivi pri preskrbi s hrano, ohranjanju pestrosti v naravi ter zdravju ljudi," so ob tej priložnosti zapisali na uradu vlade za komuniciranje.

"A svetovni dan čebel prvenstveno ni 'le' poklon čebelam, tem marljivim delavkam, ampak je tudi in predvsem opozorilo. Opozorilo, da imamo, vsaj za zdaj, na voljo le en svet, le en planet, zato bi morali z njim ravnati še toliko bolj previdno, skrbno in preudarno. Pa vendar smo do njega in njegovih preostalih prebivalcev, tudi čebel, vse preveč brezbrižni in neodgovorni," je izpostavil.

Brglez je ob tem opozoril, da imajo prav čebele v naravi izjemno pomembno mesto, so namreč zagotovilo biotske raznovrstnosti in so zagotovilo za nadaljnji obstanek vsega živega. "Čebele so s svojim poslanstvom pravzaprav tako nepogrešljive in nenadomestljive, da smo od teh malih žuželk življenjsko odvisni," je še zapisal predsednik DZ.

Kot so sporočili s Slovenske turistične organizacije (STO), tematiko čebel in čebelarskega turizma že vrsto let intenzivno vključujejo v tržno-komunikacijske aktivnosti. Med drugim so s sloganom "Be(e) responsible" državo novembra lani predstavljali na svetovni turistični borzi v Londonu (WTM London 2017) in izdali več publikacij na temo čebelarskega turizma. Tega namreč STO opredeljuje kot enega ključnih slovenskih turističnih produktov. V sodelovanju s čebelarsko zvezo so pripravili posebno publikacijo na temo čebelarskega turizma v angleškem (Follow the bees) in nemškem jeziku (Folgen Sie den Bienen).

V mednarodni komisiji za varstvo Alp Cipra so ob svetovnemu dnevu zapisali, da na območju Alph živi okoli 700 vrst čebel, a le ena od njih izdeluje med. "Le malokdo ve, da so prav čebele samotarke tiste, ki pestrost ohranjajo v naravi in na naših krožnikih," so poudarili in dodali, da samotarke, kot kažejo raziskave, prenašajo sicer manjše količine cvetnega prahu kot medonosne čebele, a zato rastline oprašujejo učinkoviteje.

Kot so dodali, je v Alpah ogrožen obstoj številnih vrst čebel samotark. "Za trajnostno in celovito zaščito čebel sta nujno potrebna ozaveščenost ljudi in poznavanje čebel v vsej njihovi raznovrstnosti," je poudarila predsednica Cipre International Katharina Conradin in dodala, da so se prizadevanjem za večjo osveščanje o pomenu čebel pridružili tudi v Cipri s projektom BeeAware.

Svetovni dan čebel so v sodelovanju s slovenskim veleposlaništvom danes praznovali tudi na Dunaju. Slovenska veleposlanica Ksenija Škrilec je skupaj z mestnim svetnikom in designiranim županom mesta Dunaj Michaelom Ludwigom obiskala panje na strehi dunajske mestne hiše. Ludwig je veleposlanici podaril med, ki so ga pridelale "dunajske čebele" v znak dobrega sodelovanja med državama in glavnima mestoma, veleposlanica pa mu je podarila tradicionalno slovensko panjsko končnico.

Različne prireditve ob svetovnem dnevu čebel potekajo že več kot en mesec, ta konec tedna pa bodo dosegle vrhunec. Uvod je današnja svetovna čebelarska konferenca v Žirovnici, v Višnji Gori pa bodo drevi odkrili obeležje kranjski sivki. V Višnji Gori oz. v gradu Podsmreka je namreč sredi 19. stoletja delovala družina Rošic (Rotschütz), ki je postavila prvi trgovski čebelnjak s kranjsko sivko.

V soboto se bodo na Brdu pri Kranju na mednarodni konferenci, ki jo Slovenija pripravlja ob podpori Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO), zbrali pristojni ministri iz približno 40 držav, v nedeljo bo v Žirovnici potekala še osrednja proslava, na kateri bo zbrane nagovoril predsednik države Borut Pahor.

Nizu dogodkov, ki potekajo ob svetovnem dnevu, se pridružuje tudi interaktivni paviljon Čebelji svet, ki ga je država vzpostavila v okviru prizadevanj za razglasitev svetovnega dneva. Ta interaktivni paviljon, namenjen osveščanju o pomembnosti čebel in ostalih opraševalcev, je prepotoval več držav po svetu, v Cankarjevem domu pa bo na ogled do ponedeljka.

Svet bo 20. maja, na datum rojstva pionirja sodobnega čebelarstva Antona Janše (1734-1773), prvič obeležil svetovni dan čebel. Tega je s posebno resolucijo decembra lani na pobudo Slovenije razglasila Generalna skupščina Združenih narodov. Tako je bil storjen prvi korak h krepitvi zavedanja o pomenu te opraševalke za človeštvo, naslednji korak je zaščita čebel na ravni EU. Aktivnosti za to so že stekle, Slovenija je pri tem dobila podporo Nemčije, državi bosta skupaj vložili predlog za obravnavo te točke na zasedanju Sveta EU za kmetijstvo prihodnji mesec v Luksemburgu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek