REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin in Merklova v Sočiju predvsem o Severnem toku 2, Ukrajini in Siriji

Putin in Merklova v Sočiju predvsem o Severnem toku 2, Ukrajini in SirijiAngela Merkel in Vladimir Putin, foto: AFP/GETTY

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v Sočiju gostil nemško kanclerko Angelo Merkel. Voditelja sva največ pozornost namenila Severnemu toku 2, Ukrajini in Siriji. Govorila sta tudi o umiku ZDA iz mednarodnega sporazuma o iranskem jedrskem programu, poročajo tuje tiskovne agencije.

Na novinarski konferenci z nemško kanclerko je ruski predsednik zagotovil, da bo Rusija nadaljevala z dobavo zemeljskega plina prek Ukrajine tudi po izgradnji plinovoda Severni tok 2. Merklova je ob tem dejala, da je potrebno ohraniti vlogo Ukrajine kot tranzitne države. Dodala je, da je Nemčija pri tem pripravljena odigrati svojo vlogo.

"Nadaljevali bomo z dobavo plina (preko Ukrajine), dokler bo ekonomsko upravičena," je izjavil ruski predsednik.

Ruski Gazprom načrtuje pod Baltskim morjem gradnjo dodatnega plinovoda do Nemčije. Plinovod, ki so ga poimenovali Severni tok 2, naj bi bil zgrajen prihodnje leto in bo omogočil zmanjšanje tranzita plina prek Ukrajine do Evrope.

Nemčija je projekt podprla, vendar je Merklova minuli mesec izjavila, da se gradnja Severnega toka 2 ne more nadaljevati brez zagotovil za Ukrajino.

Nemčija po njenih besedah na Severni tok 2 gleda kot na poslovni projekt, a so tudi še drugi vidiki, tako da je potrebno razmisliti o zagotovilih za Ukrajino. Putin je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril, da sam v Severnem toku 2 vidi gospodarski in ne politični projekt.

Rusija je v preteklosti zaradi spora o cenah zaprla dobavo plina Ukrajini, kar je vplivalo na oskrbo s plinom v številnih evropskih državah.

Putin in Merklova sta danes govorila tudi o morebitni napotitvi modrih čelad na vzhod Ukrajine. Ustrezen predlog naj bi izdelali zunanji ministrstvi obeh držav.

Putin se je pri tem zavzel za uresničevanje mirovnega sporazuma iz Minska. Zagotovil je, da bodo "nadaljevali svoje delo v okviru normandijske četverice", v kateri sta poleg Rusije in Nemčije še Francija in Ukrajina. "Mirovni načrt nima alternative," je še dejal. Ob tem je napovedal skorajšnje srečanje predsednikov držav in vlad četverice, vendar datum še ni določen.

Na vzhodu Ukrajine od leta 2014 potekajo spopadi med proruskimi separatisti in ukrajinsko vojsko. Berlin, Moskva, Pariz in Kijev so leta 2015 dosegli dogovor o mirovnem sporazumu, vendar je njegovo uresničevanje že dlje časa v slepi ulici.

Merklova in Putin sta tudi govorila o Siriji. Pri tem je nemška kanclerka danes menila, da bi morala Rusija izkoristiti svoj vpliv na Sirijo in doseči, da bi preprečili razlastitev sirskih beguncev. Odlok številka deset namreč predvideva, da se morajo Sirci v nekaj tednih prijaviti v svojem domačem kraju, sicer jim bodo odvzeli njihovo stanovanjsko nepremičnino. "To bi bila velika ovira za vrnitev," je v luči številnih sirskih beguncev v Nemčiji poudarila nemška kanclerka.

Ruski predsednik in Merklova sta tudi govorila o enostranskem umiku ZDA iz mednarodnega sporazuma o iranskem jedrskem programu. Tako Nemčija kot Rusija nameravata spoštovati sporazum, še navaja dpa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek