REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Cepljenje je učinkovit in varen ukrep pred gripo

Cepljenje je učinkovit in varen ukrep pred gripo

Cepljenje proti gripi je učinkovit, predvsem pa varen način zaščite sebe in bližnjih pred okužbo in zdravstvenimi zapleti, ki jih bolezen lahko povzroča, pred prihajajočim zimskim obdobjem sporočajo iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Cepljenje stane 12 evrov, za kronične bolnike in starejše od 65 let pa sedem evrov.

Kdor se za cepljenje odloči, lahko to stori pri izbranih zdravnikih in v vseh ambulantah območnih enot Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Kot je povedala specialistka epidemiologije in vodja celjske območne enote Alenka Trop Skaza, se je potrebno cepiti vsako leto z enim odmerkom cepiva, za otroke, mlajše od devet let, ki se prvič cepijo proti gripi, pa sta potrebna dva odmerka. Posameznik, ki se cepi, bo pred okužbo zaščiten že približno dva tedna po cepljenju, zaščita pa je učinkovita in traja več mesecev.

"Cepljenje običajno mine brez stranskih učinkov, najpogosteje se na mestu vboda pojavita rdečina in lokalna bolečina. Cepljenje proti gripi je koristno, saj ščiti tako posameznika kot skupnost. Pri najbolj ogroženih skupinah zmanjšuje tveganje za smrt zaradi bolezni same ali njenih zapletov," je pojasnila Trop Skaza in dodala, da je gripa nevarna zaradi možnosti pojava epidemij in resnih zdravstvenih zapletov, ki se najpogosteje izrazijo kot virusne in bakterijske pljučnice.

Na inštitutu cepljenje priporočajo vsem prebivalcem, še zlasti bolj ogroženim skupinam, kot so starejši od 65 let, kronični bolniki, majhni otroci, nosečnice, ljudje, ki čakajo na sprejeme na bolnišnično zdravljenje ter zdravstveni in drugi delavci, ki so pomembni za delovanje različnih dejavnosti. Cepi se lahko vsakdo, razen oseb, ki imajo dokazano alergijo na sestavine cepiva. Cepijo tudi dojenčke, starejše od šestih mesecev.

Gripa se hitro širi v zaprtih, neprezračenih prostorih, saj gre za akutno virusno bolezen dihal in spada med kapljične okužbe. Kužne kapljice nastajajo ob kihanju, kašljanju in govorjenju, lahko se prenašajo z neposrednim stikom, najpogostejši pa je prenos okužbe po zraku.

"Bolezen se kaže z nenadno visoko vročino, utrujenostjo, glavobolom, bolečinami v žrelu in mišicah. Kadar zbolimo, ostanemo doma, počivamo in pijemo tople napitke, visoko vročino pa znižujemo z zdravili za zniževanje temperature. Gripe ne zdravimo z antibiotiki," je še pojasnila Trop Skaza.

V Sloveniji vsako leto zaradi gripe zboli tudi do deset odstotkov prebivalstva, kar pomeni do 200.000 posameznikov. Tveganje za okužbo se da zmanjšati tudi z vsakdanjimi preventivnimi ukrepi, zlasti z rednim in temeljitim umivanjem rok, rednim prezračevanjem prostorov, z mokrim čiščenjem površin in predmetov, zlasti tistih, ki gredo skozi veliko rok.

Za splošno odpornost in dobro počutje lahko poskrbimo tudi z zdravo prehrano in gibanjem na svežem zraku. Zadrževanju v natrpanih prostorih, vključno z nakupovalnimi centri, pa se je vsaj v tem času bolje izogniti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek