REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lordi dovolili britanskim poslancem, da blokirajo izhod iz EU

Lordi dovolili britanskim poslancem, da blokirajo izhod iz EULordska zbornica

Lordska zbornica je danes sprejela amandma v prid obstanku Velike Britanije v Evropski uniji. Lordi so z njim dovolili britanskemu parlamentu, da imajo zadnjo besedo glede izstopa iz unije, če vladi ne bo uspelo skleniti dogovora. O dopolnilu zakona morajo glasovati še poslanci, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Lordi so s 335 proti 244 sprejeli dopolnilo zakona, s katerim lahko parlament blokira odločitev vlade. To bo veljalo tudi v primeru, če se poslanci ne bodo strinjali z že sklenjenim dogovorom o brexitu.

Konservativna vlada premierke Therese May je že napovedala boj proti amandmaju, ko se bo vrnil v poslansko razpravo. To dopolnilo bo oslabelo Veliko Britanijo v pogajanjih z Brusljem, saj bo parlament dobil moč brez primere, da ukazuje vladi glede pogajanjih, tudi da London ostane v uniji, je dejal tiskovni predstavnik Mayeve.

Britanska vlada je obljubila, da bodo lahko poslanci glasovali o dogovoru o brexitu, ki naj bi ga dosegli predvidoma jeseni. Ampak če ga parlament zavrne, je edina alternativa izstop brez dogovora, kar pa bi pomenilo kaos in ogromno škodo za britansko gospodarstvo, piše AFP.

Že sredi aprila so lordi podrli načrte Mayeve, ko so sprejeli dopolnilo h ključnemu delu zakonodaje o brexitu, ki od ministrov terja poročanje glede korakov v prid nadaljnjemu sodelovanju v carinski uniji z EU.

EU in Združeno kraljestvo sta se doslej dogovorila o približno 80 odstotkih ločitvenega sporazuma, ki pokriva tri prednostna ločitvena vprašanja - pravice državljanov, finančno poravnavo in mejo na irskem otoku - ter prehodno obdobje. Kot rok za napredek pri vprašanju meje na irskem otoku pa so na vrhu EU določili junij.

Cilj je, da je ločitveni oziroma izstopni sporazum dorečen do oktobra in da nato steče proces ratifikacije.

Velika Britanija naj bi iz unije izstopila 29. marca 2019. Takrat naj bi se začelo prehodno obdobje, ki naj bi trajalo 21 mesecev, torej do konca decembra 2020. V tem obdobju Britanija ne bo več sodelovala pri odločanju unije, bo pa morala spoštovati vso evropsko zakonodajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek