nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Brglez: Nasilja nad ženskami in ravnodušnosti si ne moremo privoščiti
Nasilje nad ženskami predstavlja resno in zavržno kršitev temeljnih človekovih pravic in svoboščin, je ob dnevu boja proti nasilju nad ženskami dejal predsednik DZ Milan Brglez. Aktivnosti na tem področju Brglez pričakuje tudi od vlade. Danes po njegovih besedah namreč živimo v času, ko si nasilja ter ravnodušnosti ne moremo več privoščiti.
Brglez je v nagovoru poslankam in poslancem ob začetku današnje izredne seje DZ spomnil, da so sestre Mirabal, ki so jih pred 66 leti v Dominikanski republiki okrutno potolkli plačanci diktatorja Rafaela Trujillia, sčasoma postale simbol tako ljudskega kot feminističnega odpora. Generalna skupščina ZN je prav dan njihove smrti razglasila za mednarodni dan boja proti nasilju na ženskami.
Danes se nasilje nad ženskami kaže tako v fizičnih napadih in emocionalnih zlorabah, osebnem in spolnem nadlegovanju kot tudi v premišljenem in namernem materialnem prikrajšanju. Mnoge družbe po svetu takšna nasilna dejanja po njegovih besedah vse prevečkrat še vedno dojemajo kot razumljiva, branljiva ali celo častna, kar je dokaz, da partikularni diskurzi še vedno tolerirajo posamezne pojavne oblike moškega nasilja, je opozoril.
Nasilje nad ženskami je najjasnejša relikvija zgodovinskih neenakosti med spoloma, ki je vodilo in še vedno vodi do manifestne in strukturne diskriminacije žensk. Politika enakosti spolov se mora zato začeti z odločnim in brezpogojnim Ne nasilju nad ženskami, je povedal Brglez.
Ob tem je opozoril, da mnoge žrtve o nasilju še vedno ne upajo spregovoriti o tem. Vendarle pa se po njegovi oceni vse bolj zavedamo posledic in pogostosti nasilja v družini, posilstev, nadlegovanja na delovnem mestu in drugih raznolikih oblik nasilja ter celo zločinov, ki jih ženske še pred nekaj desetletij v javnosti niso smele niti omeniti.
Se pa premalokrat po njegovih besedah zavemo tistih skupin žensk, ki so zaradi posebnih okoliščin še dodatno ranljive - od pripadnic manjšinskih skupnosti, begunskih in migrantskih žensk, pa vse do starejših žensk in tistih, ki živijo v najbolj odročnih predelih držav. Tem je treba v okviru boja proti nasilju nad ženskami posvetiti še dodatno skrb in pozornost, je poudaril.
Z ratifikacijo t. i. Istanbulske konvencije Sveta Evrope so tudi poslanke in poslanci sprejeli obljubo, da bo Slovenija nasilje nad ženskami preprečevala, žrtve zaščitila ter storilce preganjala in kaznovala. Zato Brglez pričakuje, da bo vlada še pred koncem tega mandata sprejela vse potrebne ukrepe, da Slovenija umakne pridržke h konvenciji, ki jih je ob njeni ratifikaciji uveljavila. "To ni le naša obljuba, je naša dolžnost," je še poudaril Brglez.
Združeni narodi so 25. november za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami razglasili leta 1999.