sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Stavka v delu Premogovnika Velenje in HTZ
Stavkovni odbor Sindikata delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) je za 17. april napovedal dveurno opozorilno stavko v delu Premogovnika Velenje in v delu družbe HTZ. Stavkovni odbor SDRES je odločitev o tem sprejel že 28. marca in pričakuje, da se bo stavke udeležilo najmanj 600 zaposlenih v Premogovniku Velenje in HTZ.
Kot so danes sporočili iz SDRES, je stavkovni odbor odločitev o opozorilni stavki sprejel po pogovoru z zaposlenimi. Ocenjuje, da doslej s socialnim dialogom niso dosegli želenega in da jih delodajalec "namenoma ne upošteva".
Glavne stavkovne zahteve, o katerih doslej z vodstvoma podjetij niso dosegli dogovora, se nanašajo na načrtovanje proizvodnje, prihodnost zaposlenih v skupini Premogovnik Velenje in pravice za vse zaposlene, predvsem ureditev delovnega časa in izplačilo regresa za vse zaposlene v energetiki, je povedal sindikalni zaupnik SDRES v Premogovniku Velenje Asmir Bećarević.
Napovedano dveurno opozorilno stavko bodo v torek, 17. aprila, izvedli v Premogovniku Velenje v treh organizacijskih enotah, in sicer proizvodnja in priprave, jamska strojna služba in jamski transport ter jamska elektro služba. V invalidskem podjetju HTZ Velenje pa bodo stavko izvedli v organizacijski enoti oskrba in urejanje transportnih naprav. Stavkali bodo v prostorih delodajalca, in sicer ob točno določenih urah v vseh treh izmenah.
Stavkovni odbor bo v skladu z voljo delavcev v ostalih organizacijskih enotah, v katerih stavka še ni napovedana, stavko napovedal najpozneje pet dni pred dnevom, določenim za njen začetek, navajajo v sindikatu.
Bećarević pričakuje, da se bo dveurne opozorilne stavke 17. aprila udeležilo najmanj 600 zaposlenih v Premogovniku Velenje in HTZ, vesel pa bo, če bo odziv še večji, je dejal danes.
SDRES je, kot je znano, 11. januarja vodstvu Premogovnika Velenje in hčerinske družbe HTZ poslal več zahtev in nato opravil več pogajalskih sestankov. Strani sta pripravili vsaka svoj predlog socialnega sporazuma, a so v začetku marca v SDRES ocenili, da so med predlaganim sporazumom uprave in njihovim predlogom odstopanja prevelika.
Kot je SDRES sporočil danes, je medtem stavkovni odbor od prvotnih 13 izločil nekaj stavkovnih zahtev, saj so v procesu pogajanj dosegli, da sta delodajalca že izplačala del plače iz naslova delovne uspešnosti.
Prav tako se izboljšujejo zadeve glede zaščitnih sredstev in delovne opreme. Tudi na področju načrtovanja kadrov je napredek, saj so in bodo delavci prejeli ustrezne pogodbe o zaposlitvi za dela, ki jih dejansko opravljajo. Sprostila se bodo tudi napredovanja, prav tako je sindikat pristal, da se o določenih stavkovnih zahtevah pogajajo skupaj vsi socialni partnerji v okvirju pogajanj za kolektivne pogodbe, navaja sindikat.
Ob tem pa ugotavlja, da je glede zahtev, ki se nanašajo na dolgove iz preteklosti, "utopično nadaljevati poganja v socialnem dialogu". Kot navaja, je slednji "priročen inštrument zavlačevanja, izkoriščanja, brzdanja nezadovoljnih delavcev", zato napoveduje iskanje pravice na sodišču.