nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Solidarnost bo neupravičeno prejeta sredstva humanitarnim organizacijam razdelila z javnim pozivom
Stranka Solidarnost bo sredstva, ki jih je prejemala od DZ, humanitarnim organizacijam razdelila na podlagi javnega poziva. Računsko sodišče ji je v reviziji poslovanja za leto 2016 naložilo, da mora v humanitarne namene nakazati 6526 evrov, stranka pa bo nakazala celoten znesek sredstev, prejetih od leta 2014, to je 41.324 evrov, so sporočili.
Poziv humanitarnim organizacijam, ki bi želele kandidirati za omenjena sredstva, so v stranki objavili na svojih spletnih straneh, rok za prijavo je 30. marec.
Kot so pojasnili, bodo denar prednostno namenili solidarnostni pomoči osebam, ki živijo v najtežjih socialnih ali zdravstvenih okoliščinah, del sredstev pa bodo namenili tistim projektom, ki bodo po njihovi oceni v največji meri pripomogli k uresničevanju vizije solidarnosti in pravične družbe.
Računsko sodišče je namreč ugotovilo, da je stranka Solidarnost neupravičeno prejela sredstva od SD, ki jih nato v 30 dneh od prejema ni nakazala v humanitarne namene. Solidarnost je pred parlamentarnimi volitvami v letu 2014 s SD sklenila dogovor o skupnem nastopu na volitvah, stranki sta se dogovorili, da bodo njuni kandidati nastopili na kandidatni listi SD ter da si stranki v razmerju 85:15 delita sredstva iz državnega proračuna, ki ju prejmeta na podlagi zakona o političnih strankah.
Že v reviziji pravilnosti poslovanja SD v letu 2014 je računsko sodišče ugotovilo, da v tem primeru ni šlo za skupno listo obeh strank, temveč je SD vložila samostojno kandidaturo. V zakonu o volitvah v državni zbor je namreč določeno, da mora biti v primeru, da dvoje ali več političnih strank vloži skupno listo kandidatov, iz imena liste razvidno, da gre za skupno listo dveh ali več političnih strank.
Tudi Državna volilna komisija je v odgovoru potrdila, da je SD vložila kandidaturo kot samostojna predlagateljica. Stranka Solidarnost zato po ugotovitvah revizorjev ni bila upravičena do sredstev iz državnega proračuna, temveč je prejemala sredstva stranke SD, torej od druge pravne osebe zasebnega prava. Ker je po mnenju računskega sodišča sredstva prejela neupravičeno, bi jih morala nakazati v humanitarne namene, česar pa v 30 dneh ni storila.
Solidarnosti so zato februarja naložili, da mora 90 v dneh po prejemu revizijskega poročila računskemu sodišču predložiti odzivno poročilo.
V stranki Solidarnost so danes izrazili tudi prepričanje, da je šlo za veliko volilno prevaro SD, ki da je pogodbo pripravila "s figo v žepu, zavedajoč se, da v finančnem delu ni izvršljiva". SD je sicer prekršil tudi druga določila te predvolilne pogodbe, so še navedli.