sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Putin prikazal, kako bi Rusija z »nezaustavljivim jedrskim orožjem« zadela ZDA
Ruski predsednik je v svojem govoru razkril, da je Rusija razvila novo jedrsko orožje, ki ga »nima nihče na svetu« in lahko prebije tudi ameriški »protiraketni ščit«, kar je prikazal tudi video.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v govoru, ki je pomemben tudi zaradi predsedniških volitev, ki bodo v Rusiji 18. marca razkril, da je Rusija razvila »nezaustavljivo orožje«. Po njegovih besedah »takšnega orožja nima nihče na svetu«, gre pa za jedrsko raketo, ki lahko doseže dobesedno vsako točko na Zemlji. Istočasno naj bi bile nove rakete tako hitre in sposobne premagovanja vseh ovir, da je proti temu izstrelku »neuporaben« in povsem nemočen ameriški protiraketni ščit, ki ga imajo ZDA nameščenega tudi v Evropi in Aziji. Državljane je pozval, naj predlagajo ime za nov oborožitveni sistem. Če bo kdo napadel Rusijo, potem se pri uporabi jedrskega orožja ne bomo obotavljali, je dejal ruski predsednik. Vladimir Putin je pri tem jasno dejal, da je to orožje »sposobno zadeti ZDA«. Raketa naj bi imela »praktično neomejen« domet«, ker naj bi bila "z jedrskim pogonom" (kar je revolucionarna novost), šlo pa naj bi za »manevrirno raketo.«
Izstrelek lahko nosi jedrsko konico, leti zelo nizko. Zato jo je zelo težko izslediti in ima zelo nepredvidljiv način letenja, s čimer se lahko izogne vsem sistemom protizračne obrambe. Ob Putinovem govoru je raketo predstavila tudi grafična animacija, ki so jo analitiki ocenili kot »da bi bila iz igrice iz devetdesetih let«, čeprav je bila raketa predstavljena tako tudi zato, da ne bi razkrila preveč podrobnosti. Vendar je ob tem animacija prinašala še eno sporočilo – jasno je namreč pokazala, kako bi novo orožje lahko zadelo ZDA.
V nagovoru pred obema domovoma ruskega parlamenta, ki je trajal dve uri in ga je prenašala ruska televizija, je Putin dejal, da je to odziv na politiko Združenih držav Amerike, ki že leta ignorira pozive Rusije, da naj ZDA enostransko ne ne odstopajo od oborožitvenih sporazumov. Zadnja nevarnost je grožnja, da bodo ZDA odstopile o sporazuma o omejevanju izstrelkov srednjega dometa (INF), uradno zaradi ruskega razvijanja »prepovedanih« raket. Rusija trdi, da sporazuma ne krši. V primeru propada tega sporazuma bi lahko Rusija in članice zveze NATO začele nameščati rakete srednjega dometa zelo blizu druga drugi, to pa bi še dodatno zmanjšalo čas, potreben za lansiranje raket, kar bi izjemno povečalo nevarnost, da pride do vojaškega konflikta. Še posebej v Evropi.
Vladimir Putin je tudi razkril, da je Rusija istočasno preizkusila novo medcelinsko raketo, imenovano Sarmat, ki po dometu in številu bojnih glav prav tako prekaša vse prejšnje podobne izstrelke. Predstavljeni so bili tudi podvodni »droni«, ki lahko jedrske konice avtonomno, pod morjem, kakor podmornice brez človeške posadke pripeljejo vse do pristanišč nasprotnikov. Rusija naj bi razvijala tudi lasersko orožje, ki pa je še "tajno."
»Vsem, ki ste požigali oboroževalno tekmo v zadnjih 15 letih, ki ste si želeli pridobiti enostransko prednost pred Rusijo, ki ste uvedli nezakonite sankcije, z namenom zaustavitve razvoja naše države, bi želel reči naslednje: Vse kar ste želeli preprečiti s svojo politiko - se je že zgodilo. Pri poskusu osamitve Rusije ste bili neuspešni,« je dejal Putin.