nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
DZ sprejel novelo zakona o visokem šolstvu
DZ je danes s 50 glasovi za in brez glasov proti sprejel novelo zakona o visokem šolstvu, ki po zagotovilih ministrstva za izobraževanje prinaša stabilnost financiranja visokega šolstva, njegovo odprtost v mednarodno okolje, povečuje fleksibilnost študijskih programov in zagotavlja večjo avtonomijo visokošolskih zavodov.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je ob obravnavi novele poudarila, da se z njo zasleduje šest ciljev, ki so ključni za sodoben in odziven visokošolski sistem. "Pri tem predvsem sledimo nacionalnemu programu visokega šolstva do leta 2020, ki je bil sprejet v državnem zboru," je dejala.
Novela po njenih besedah prinaša predvidljiv in stabilen sistem financiranja visokega šolstva, odprtost visokošolskega prostora navzven in navznoter, povečanje fleksibilnosti študijskih programov, t.i. prehod na institucionalno akreditacijo, vzpostavitev inkluzivnega sistema upravljanja visokošolskih zavodov, spremljanje zaposljivosti diplomantov, zmanjšanje osipništva študentov in hitrejše vključevanje na trg delovne sile ter posledično skrajševanje časa študija.
Skupna točka vseh ključnih ciljev je spodbujanje in vzpostavljanje kakovosti visokošolskih zavodov, temelječe na pedagoški in raziskovalni odličnosti, sodelovanju z zunanjim okoljem ter vpetosti v mednarodne tokove, in hkrati njihova večja avtonomija. Pri tem je izpostavila, da vzporedno z novelacijo omenjenega zakona poteka tudi priprava izhodišč sistemskega visokošolskega zakona.
"Na ta način na ministrstvu tudi uresničujemo sklepe odbora za izobraževanje in pripravljamo sistemski zakon, v katerem bodo opredeljeni javna služba, njen obseg, način opravljanja financiranja javne službe, pogoji za dostop posameznikov do visokošolskega izobraževanja," je še navedla Makovec Brenčičeva.
Novela, ki naj bi začela veljati s prihodnjim študijskim letom, je sicer del strokovne javnosti razburila predvsem zaradi predvidenega širjenja možnosti izvajanja študijskih programov na tuje jezike. Zaradi tega so poslanci z dopolnilom črtali sporni 1. člen novele, ki je predvideval to možnost.
Novela prinaša tudi kar nekaj novosti za študente. Tako bo diplomant status študenta obdržal vse do konca študijskega leta ne glede na čas diplomiranja. Novela uvaja obvezne sistematske preglede za študente 1. letnikov, ponovno sofinanciranje doktorskega študija, študentom pa priznava tudi enakovreden položaj znotraj akademske skupnosti.