sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Vlada odstranila načelnika Generalštaba SV; Katičeva ostaja
Na današnji seji je vlada Mira Cerarja našla grešnega kozla in s položaja načelnika Generalštaba Slovenske vojske odstranila Andreja Ostermana. Novi prvi vojak države bo (vsaj začasno) njegov dosedanji namestnik generalmajor Alan Geder.
Kot smo že poročali, je slovensko javnost ta teden presenetila novica, kakšne slabe razmere pestijo Slovensko vojsko (SV), ki na podlagi ocenjevanja po standardih zveze Nato ni bojno sposobna.
Generalštab potrdil slabe ocene
Včeraj je tiskovni predstavnik SV Simon Korez na tiskovni konferenci, da so bili zaskrbljeni glede poraznih rezultatov preverjanja bataljonske bojne skupine, ki temelji na 72. brigadi SV, a da jih to v bistvu ne preseneča.
Prejšnji teden so tako na osrednjem vojaškem vadbišču Poček izvedli ocenjevanje pripravljenosti bataljonske bojne skupine, ki bi morala delovati v okviru zveze Nato. Na podlagi metode Creval so slovenski vojaški častniki, pod nadzorom predstavnika Nata, izvedli samoocenjevanje pripravljenosti slovenskih vojakov in sicer na petih področjih: priprave in načrtovanje, delovanje, logistična podpora, komunikacije in informatika ter administracija.
Na vsakem področju je bil razpon ocen med 1 in 5, pri čemer so morala biti vsaj tri področja (od petih) ocenjena z najmanj 3, da bi to skupaj pomenilo, da je enota pripravljena za bojno delovanje. A na podlagi izpolnjenih 1.600 vprašanj so bili rezultati porazni: le na enem področju je SV pridobila oceno 3, na vseh ostalih pa 2. Celotna bojna skupina je tako nepripravljena za bojno delovanje.
Korez je izpostavil, da je bilo usposabljanje vojakov v zadnjem času prekinjeno zaradi potreb pri varovanju meje, sodelovanja pri mednarodnih misijah, izvajanja nalog s področja zaščite in reševanja kot tudi reševanja v gorah. Posledično so do sedaj usposabljanje lahko izvedli le na ravni oddelkov in vodov, na višjih (čete in celotna bojna skupina) pa so šele pričeli.
Dalje je Korez izjavil: »V vojski ne bomo kazali s prstom na nikogar. V preteklih letih pa smo opozarjali, kaj se dogaja. Pokazali smo, da smo finančno, kadrovsko podhranjeni, da se naše obveznosti še povečujejo in na dolgi rok to ni vzdržno.« V SV trenutno pomanjka kar 700-800 vojakov, zaradi česar so preostali vojaki toliko bolj obremenjeni z izvajanjem postranskih zadolžitev.
Zanikal pa je poročila o neprimerni in slabi osebni opremi vojakov, predvsem obutve. Tako nihče iz vojakov ni dobil ozeblin, kar so potrdili tudi zdravniški pregledi.
Poveljnik brigade zanikal
Zanimivo pa je, da so včeraj naročniki glasila »Slovenska vojska«, katerega izdaja obrambno ministrstvo, lahko prebrali tudi pogovor s poveljnikom 72. brigade brigadirjem Francem Koračinom.
V pogovoru je brigadir Koračin predstavil, kako je ocenjevanje potekalo na različnih področjih delovanja. Najbolj pa preseneča trditev, da je bataljonska bojna skupina »na vseh teh področjih dosegla pozitivno oceno. To pomeni, da je usposobljena in opremljena za bojno delovanje po najvišjih standardih, samostojno ali v okviru zavezništva.«
Dalj je Koračin dejal še, da bo celotna bojna skupina, in s tem 72. brigada, s 1. aprilom 2018 postala »nosilna enota za zagotavljanje pripravljenih in odzivnih sil za delovanje doma in v tujini«.
Torej poveljnik brigade, v katero spada dotična bataljonska bojna skupina, v pogovoru trdi, da je z skupino in njeno pripravljenostjo vse v redu.
Osterman grešni kozel
Po današnji novinarski konferenci je Miro Cerar dejal: »ker je prav načelnik Generalštaba SV po zakonu o obrambi prvi odgovoren za pripravljenost, delo in uporabo vseh poveljstev in enot SV, je vlada na predlog ministrice sprejela sklep o razrešitvi generalmajorja Andreja Ostermana s položaja načelnika SV in hkrati na njen predlog imenovala na to mesto generalmajorja Alena Gedra«.
Dodal je še, da ga je poročilo zaskrbelo in da do takšnih ocen ne bi smelo priti. Presenečen je tudi, da se je SV sama odločila za to ocenjevanje v času, ko bi lahko vedela, da ta enota še ni v celoti pripravljena. »Tu je prišlo do javnega in namernega samoponižanja SV in vojakov. Mislim, da je to zelo neprimerno,« je dejal premier. Zato je zahteval od ministrice, da preveri, »kdo je sprožil takšno dejanje in s kakšnimi motivi«.
Vse to kaže tudi na težave pri delovanju SV in tu mora po Cerarjevih besedah ministrica zagotoviti, da se bodo zadeve normalizirale. »Zato sem ji naložil, da mi najpozneje v enem mesecu predstavi dodatne ukrepe, s katerimi bo bojna bataljonska skupina dosegla končne operativne zmogljivosti,« je dejal. Od ministrice pa pričakuje tudi splošne usmeritve za učinkovito porabo sredstev v vojski in ustreznejše opremljanje vojakov.
Cerar prevalil krivdo
Že celotni mandat Cerarjeve vlade so sindikalisti iz obrambnega ministrstva in SV opozarjali na slabe razmere v SV. A Cerarjeva vlada ni naredila nič korenitega za izboljšanje stanja. Zdaj pa ga skrbi, kdo se je odločil za ocenjevanje SV, ki je pokazalo resnično stanje v SV.