REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na katoliški univerzi v Daytonu besede »mož in žena« označili kot neprimerne

Na katoliški univerzi v Daytonu besede »mož in žena« označili kot neprimerne

V skladu z novim navodilom naj bi učitelji in študentje po novem prenehali govoriti o »možeh« in »ženah« v okolju univerze. Namesto tega bi morali začeti uporabljati »spolno nevtralne« termine, kot so na primer »zakonec«, »zakonski partner« ali pa »pomemben drugi«.

Ameriški Dayton ima predvsem za BiH velik pomen – v tem mestecu v ZDA so namreč leta 1995 sklenili Daytonski sporazum, ki je državi prinesel mir. Vendar nemir v tem istem mestu sedaj povzroča nekaj drugega – navedba več ameriških medijev, da je Katoliška univerza iz Daytona opozorila, da termini »mož in žena« za uporabo v njihovem okolju niso več primerni, ker niso »spolno vključujoči«. Novico je prenesla stran College Fix, opazili pa so jo tudi na nekaterih drugih znanih spletnih straneh v ZDA, ki imajo precej veliko bralcev.

V skladu z novim navodilom naj bi učitelji in študentje prenehali govoriti o »možeh« in »ženah« v okolju univerze. Namesto tega bi morali začeti uporabljati »spolno nevtralne« termine, kot so na primer »zakonec«, »zakonski partner« ali pa »pomemben drugi«.

Navodilo je pripravil Ženski center Univerze v Daytonu, ki je opogumil študente, da naj »spolni jezik« popolnoma odstranijo iz svojega besednjaka. »Spolno označevalni naslovi kot so administrator, doktor, odvetnik in tajnica označujejo tako moške kot ženske. Lažje je videti, da lahko ta dela opravlja oseba kateregakoli spola, kadar uporabljamo spolno vključujoč ali spolno nevtralen jezik,« piše v navodilu. V izjavi za The College Fix, je Univerza v Daytonu opisala jezik kot pomemben »učni vir« in da navodilo ne predstavlja uradno politiko univerze. 

Poroka
VIR: Profimedia

Po kritikah v javnosti pa je Ženski center izdal sporočilo, v katerem je nekoliko drugače opisal svoje navodilo. »Spolno vključujoč jezik je učni vir – to ni navodilo in ne nasvet in ne predstavlja politike Ženskega centra Univerze v Daytonu, na spletni strani pa smo o tem pisali že najmanj tri leta. To je učni vir, ki želi pomagati tistim, ki ne želijo predpostavljati spola neke osebe, o kateri razpravljajo,« so zapisali v svojem javnem sporočilu. 

John Gomez, predsednik republikancev na Univerzi v Daytonu pa je obsodil navodilo o uporabi jezika ter jo označil kot primer »računalniške kulture« na univerzi. Po njegovi oceni večina študentov spoštuje spolno usmerjenost vseh, vendar k temu po njegovi oceni ne bo prispevala uvedba »politične korektnosti« pri uporabi jezika.

Res je, da je omenjeno »navodilo« samo eno od več deset podobnih, ki so objavljena na spletni strani katoliške univerze. Po drugi strani pa to ni edino podobno navodilo ali aktivnost z istim namenom, ki bi bila opazna na ameriških univerzah. Podobno jezikovno navodilo na Univerzi Severne Karoline zahteva, da študentje ne uporabljajo spolno orientiranih besed, kot so »policist« in druge, ki vključujejo »moški« spol. Univerza v Michiganu pa je porabila 16 000 dolarjev za kampanjo »vključujočega jezika«. Tudi Univerza Chichago je organizirala podoben dvodnevni seminar z naslovom »besede so pomembne.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek