sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Kitajce zanima Gorenje: Skrbni pregledi že potekajo
Podjetja, ki so izkazala interes za partnerstvo s skupino Gorenje, lahko do 7. marca oddajo nezavezujoče ponudbe za partnerstvo. Po proučitvi ponudb jih bo Gorenje povabilo s skrbnemu pregledu, so danes sporočili iz Gorenja. Časnik Finance sicer navaja neuradne informacije, da naj bi skrbni pregled že izvajal kitajski Haier.
Kot je na spletni strani Ljubljanske borze objavilo Gorenje, je družba Rothschild & Co. v imenu Gorenja decembra stopila v stik s številnimi mednarodnimi skupinami, dejavnimi na področju gospodinjskih aparatov in z njimi povezanih panog, in preverila njihov interes za strateško partnerstvo s skupino Gorenje, ki bi lahko vodilo tudi v udeležbo v Gorenjevi lastniški strukturi.
V drugi polovici januarja so nato zainteresiranim poslali informacijska gradiva in postopkovno pismo, ki opredeljuje pravila in časovni okvir, v skladu s katerim lahko potencialni partnerji do 7. marca oddajo nezavezujoče ponudbe za partnerstvo.
V drugi fazi bodo nato potencialni partnerji prejeli dodatne informacije, prav tako pa jim bodo omogočeni dostop do virtualne podatkovne sobe s podatki o skupini Gorenje, obisk izbranih lokacij skupine ter sestanki z vodstvom Gorenja, so sporočili iz družbe.
Pričakujejo sicer, da se bodo nekateri potencialni partnerji tudi neposredno obrnili na večje delničarje za razgovore o pogojih potencialnega strateškega partnerstva, so sporočili iz družbe in napovedali, da bodo naslednjo informacijo o postopku objavili do 15. marca.
Časnik Finance medtem danes poroča, da je kitajski proizvajalec bele tehnike Haier že začel izvajati skrbni pregled Gorenja oz. zanj to izvaja ena od svetovalnih družb PwC. Predstavniki Haierja naj bi se tako že sprehajali po Gorenjevi tovarni v srbskem Valjevu.
Haier je eden največjih proizvajalcev bele tehnike in gospodinjskih aparatov na svetu, prihodke pa ustvarja tudi v drugih panogah, od zabavne elektronike do nepremičninskih projektov.
Holding Haier naj bi lani ustvaril 37 milijard dolarjev prihodkov od prodaje, kar je petino več kot leta 2016. Čisti dobiček v letu 2017 pa je znašal 1,2 milijarde evrov, kar je največ v zgodovini holdinga.
Med kitajskimi družbami, ki se še zanimajo za Gorenje, se omenjata še Meilling in Midea, še navajajo Finance.