REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hrvaška delegacija zapustila Konferenco o boju proti antisemitizmu

Hrvaška delegacija zapustila Konferenco o boju proti antisemitizmu

Ko je glavni rabin Izraela v svojem govoru vprašal, »kje ste se nahajali, ko so se dogajali zločini in kje se nahajate, ko se ponovno vzbuja sovraštvo?« je hrvaška delegacija protestno zapustila Konferenco o boju proti antisemitizmu ki je pod okriljem OVSE organizirana v Rimu. 

Hrvaška delegacija je na Konferenci o boju proti antisemitizmu, ki je organizirana pod okriljem OVSE v Rimu naredila pravi škandal, saj so njihovi predstavniki, ogorčeni nad zaključnim govorom rabina Mei Laua iz Izraela, predsedujočega Sveta Jad Vašema, zapustili dvorano. Pogled na prazne sedeže hrvaške delegacije je osupnil vse prisotne. Po poročanju medijev naj bi konferenco, ki je posvečena razpravi o odgovornosti držav, institucij in posameznikov v boju proti antisemitizmu hrvaški predstavniki zapustili zato, ker je Lau, ki je bil glavni rabin Izraela in je preživel internacijo v nacističnem uničevalnem taborišču Buchenwald svoj govor usmeril na vprašanje »kje?« in prisotne vprašal: »Kje ste se nahajali, ko so se dogajali zločini in kje se nahajate, ko se ponovno vzbuja sovraštvo?« To pa je bilo za predstavnike hrvaške očitno preveč. 

Diplomatski spor med Srbijo in Hrvaško zaradi razstave o Jasenovcu

Te besede so očitno tako zelo zmotile predstavnike Hrvaške, ki so se odrekli možnosti, da skupaj z drugimi člani OVSE obsodijo vse oblike sovraštva do drugih narodov, ver ali ras in so raje odšli, ter za seboj pustili prazne stole.
Hrvaško MZZ pa je te informacije že zanikalo. Šlo naj bi za »nadaljevanje zlonamernih laži in manipulacij s strani Srbije« saj naj bi imela njihova delegacija »imela dogovorjen bilateralni sestanek ob robu konference, kar je običajno na takšnih multilateralnih srečanjih,« je zapisalo hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve

Na ozemlju Hrvaške je v času druge svetovne vojne namreč obstajala tako imenovana »Neodvisna država Hrvaška«, ki je bila v resnici marionetna država, priznana s strani sil osi, ta ista država, ki jo je vodil Ante Pavelić, pa je takoj po ustanovitvi uvedla antisemitske in antirasistične zakone in načrtno ubijala pripadnike Žide,  Srbe, Rome, nasprotnike režima in pripadnike drugih manjšin, predvsem v taborišču Jasenovac in številnih drugih podobnih taboriščih. 

V nacističnih taboriščih so bili ljudje ubijani birokratsko in industrijsko, ustaši pa so ubijali s svojimi rokami in strastno. Zato tudi niso uspeli iztrebiti vse Srbe v svoji državi.

V zvezi s tem vprašanjem se je sicer te dni znova razvnela tudi ostra diplomatska nevihta med Srbijo in Hrvaško, ki je bila nekakšna »podlaga« za hrvaški odhod s konference OVSE. Srbija je namreč 25. januarja v zgradbi OZN svečano odprla razstavo »Jasenovac – pravica do nepozabe«, v kateri je objavila fotografije in dokumente iz časov NDH in opozorila na trpljenje žrtev v Jasenovcu.

Ivica Dačić
Srbski zunanji minister Ivica Dačić

Takoj zatem je hrvaška Srbiji poslala diplomatsko noto, v kateri je obsodila izjave srbskega zunanjega ministra Ivice Dačića. Mediji v Srbiji so ocenili, da gre pri odhodu hrvaške delegacije iz Rima »že za drugi primer v nekaj dnevih, ko se Hrvaška izogiba soočenju z resnico o genocidu v drugi svetovni vojni.« Znano je namreč, da so se najvišji predstavniki Srbov za zločine Srbov, predvsem iz časov po razpadu SFRJ večkrat javno opravičevali in udeleževali spominskih slovesnosti, predvsem v Hrvaški in BiH, podobne geste v teh dveh državah pa so doslej praviloma izostale.  

V Hrvaškem zunanjem ministrstvu trdijo, da Srbija »nadaljuje z manipuliranjem z žrtvami Jasenovca v dnevnopolitične namene«. Vodja srbske diplomacije je namreč na sedežu OZN ob odpiranju razstave dejal naslednje: »Na enak način kot Plenković odhaja v Jeruzalem, da bi se poklonil žrtvam Jasenovca, pričakujemo da to naredi tudi v Hrvaški, v samem Jasenovcu in da jasno definira in pove, kdo so bile žrtve, ali jih je bilo 50 000, 100 000 ali 700 000, to ni pomembno, če bi bil samo en človek ubit zato, ker je Žid ali Srb – je to sramota, » je dejal Dačić.

Hrvaška ministrica za zunanje zadeve Marija Pejčinović Burić je izjavila, da ob oblikovanju razstave Hrvaško niso konsultirali in da Srbija »manipulira z žrtvami.« V Srbiji so namreč tudi v preteklosti pogosto navajali previsoke, v Hrvaški pa premajhne številke žrtev v Jasenovcu. Po njeni oceni je »skrajno licemerno, da obtožbe na račun

Hrvaške prihajajo s strani visokih predstavnikov Srbije, ki je nedavno rehabilitirala ali ima v postopku rehabilitacije najhujše zločince iz Druge svetovne vojne – Dražo Mihajlovića in Milana Nedića

Srbski minister za zunanje zadeve Ivica Dačić pa je ob komentiranju iste zadeve dejal, da je »osupel zaradi licemerja in nesramnosti« predstavnikov Hrvaške. Po njegovi oceni bi takšno razstavo morala organizirati Hrvaška in Srbija. 

»Kaj je v moji izjavi lažnega? Dejal sem, da je to bilo edino taborišče v Evropi, ki ni bilo pod nadzorom Hitlerjeve Nemčije, pač pa ustaške NDH in da so bili ljudje tam ubijani na najbolj grozovite načine,« je dejal Dačić. Dodal je še, da je bil sistem ubijanja pod nadzorom Nemcev drugačen – s pomočjo plinskih celic. »V nacističnih taboriščih so bili ljudje ubijani birokratsko in industrijsko, ustaši pa so ubijali s svojimi rokami in strastno. 

Ta emotivni in neorganizirani pristop je eden od razlogov, da niso uspeli do konca uresničiti svoj cilj iztrebitve Srbov v svoji državi,« je dejal Dačić opozoril tudi na dejstvo, da je v Jasenovcu obstajalo »tekmovanje« med zaporniškimi pazniki glede tega, kdo med njimi bo zaklal več Srbov, Židov in Romov in da je iz hrvaških virov znano, da je zmagovalec v eni noči ubil 1360 Srbov in t s posebej izdelanim ordjem – »srbosekom«, nožem za klanje Srbov. »Ker so svojo noto poslali po telefaxu, jim bom jaz s priporočeno pošto poslal imena in priimke 20 000 otrok, ubitih v Jasenovcu in drugih koncentracijskih taboriščih. Morali bi biti vsaj tiho zaradi spomina na te žrtve, je dejal srbski minister za zunanje zadeve.

Jesenovac
Jasenovac | VIR: profimedia
Iz hrvaških virov je znano, da je zmagovalec med pazniki v eni noči ubil 1360 Srbov in s posebej izdelanim ordjem – 'srbosekom'

Glede omenjanja hrvaškega predsednika vlade Andreja Plenkovića v svojem govoru pa je Ivica Dačić dejal, da ga je omenil zgolj zato, ker je Plenković obiskal Jad Vašem v Jeruzalemu in izjavil, da je zaprepaden nad žrtvami holokavsta in pri tem omenil samo Žide. »Moram pa spomniti, da so v Jasenovcu ubijali tudi Srbe zato, ker so bili Srbi in zato, ker je bila uradna politika ustaškega režima, da je potrebno tretjino Srbov poklati, tretjino prekrstiti, tretjino pa pregnati in to je delal in govoril Mile Budak. In koliko mest v hrvaški ima danes ulico, ki se imenuje po njem?,« se je vprašal Ivica Dačić. Po njegovi oceni je »nemogoče, da bi pred Mathausnom ali Dachauom stala tabla z napisom 'Heil Hitler' ali 'Sieg heil', tako kot je pred taboriščem v Jasenovcu bila tabla z napisom 'Za dom spremni'« 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek