REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Peter Prevc je v Oberstdorfu osvojil ekipno srebro, četudi ni ubranil naslova

Peter Prevc je v Oberstdorfu osvojil ekipno srebro, četudi ni ubranil naslova

Peter Prevc je na svetovnem prvenstvu v smučarskih poletih v nemškem Oberstdorfu skupaj z Jernejem Damjanom, Anžetom Semeničem in mlajšim bratom Domnom osvojil srebro na ekipni tekmi in s tem zaokrožil komplet medalj s tovrstnih tekmovanj. Pred dvema letoma je postal prvak, pred štirimi pa je osvojil bron.

Peter Prevc, ki je sodeloval je pri polovici medalj slovenskih skakalcev v zgodovini SP v poletih, je na posamični tekmi v petek in soboto s šestim mestom izenačil svoj najboljši dosežek sezone, ki prihaja prav pred februarskimi olimpijskimi igrami v Južni Koreji.

Naslova prvaka je osvojil sredi januarja 2016 na Kulmu pri Bad Mitterndorfu v Avstriji, ko je krono prevzel od Nemca Severina Freunda, ki je naslov osvojil sredi marca 2014 v češkem Harrachovu, kjer je bil Prevc bronast.

Najboljši slovenski skakalec zadnjega obdobja pred prvenstvom ni bil v ožjem krogu favoritov, kot tudi ne slovenska ekipa, četudi je trener Goran Janus pred odhodom na prvenstvo napovedal odličje. Ekipa je zanesljivo osvojila srebro, že po drugem skoku prve serije je s tretjega napredovala na drugo mesto. Na tem mestu je bila nato do konca in je zaostala le za branilko naslova Norveško, tretja je bila Poljska, četrta pa gostiteljica Nemčija.

Petru Prevcu je dobro kazalo po prvi seriji tudi na posamični tekmi, ko je bil četrti in je za vodilnim Norvežanom Danielom Andrejem Tandejem, poznejšim prvakom, zaostajal le za 4,5 točke. Po uvodnih 222,5 m je v drugi seriji poletel 199 metrov, padel na sedmo mesto in se že po prvem dnevu poslovil od naslova, saj je za vodilnim Tandejem zaostajal že za 50,3 točke.

Bil je edini slovenski predstavnik med deseterico. Anže Semenič je bil 14., mesto za njim je končal Jernej Damjan, Domen Prevc pa je bil 21. ta četverica je nato nastopila še na ekipni tekmi in bila med osmimi reprezentancami.

Na prejšnjem SP je 16. januarja 2016 prevzel vodstvo po tretji seriji na Kulmu, ker pa četrte zaradi premočnega vetra niso izvedli. Z 244 metri je za meter izboljšal svoj rekord letalnice, ki še vedno velja, in zbral 640,2 točke. Po Robertu Kranjcu je postal drugi Slovenec z naslovom svetovnega prvaka v poletih. Drugi je bil vodilni po prvem dnevu Norvežan Kenneth Gangnes.

Po prvem dnevu je Prevc za Gangnesom zaostajal za 1,2 točke, na koncu pa slavil s 3,2 točkami prednosti. Tretji je bil Avstrijec Stefan Kraft z 10,9 točke zaostanka za Prevcem. Jurij Tepeš je bil deveti, Robert Kranjec 10., Anže Lanišek pa 12. S tem so Slovenci napovedali boj za vrh tudi na ekipni tekmi, kjer pa so bili četrti, za Norveško, Nemčijo in Avstrijo.

Na Češkem pred štirimi leti se je SP v poletih končalo po vsega dveh posamičnih serijah, ostali seriji in ekipno tekmo je preprečilo slabo vreme. Med trideseterico sta se uvrstila še dva slovenska letalca; Jurij Tepeš je prvenstvo končal na 15. mestu, Robert Kranjec, branilec naslova iz Vikersunda 2012, pa je bil 29.

Kranjec je pred šestimi leti prehitel Norvežana Runeja Velto in Avstrijca Martina Kocha. Prav v Vikersundu so leta 2012 slovenski skakalci dosegli največji uspeh na teh tekmovanjih doslej, saj je poleg poleg posamičnega naslova svetovnega prvaka v poletih do odličja prišla tudi četverica na ekipni tekmi. Poleg Kranjca so nastopili še Jernej Damjan, Jurij Tepeš in Jure Šinkovec, ter so zaostali le za Avstrijo in Nemčijo.

Slovenija je pred tem odličja na SP v poletih osvojila še dvakrat. Na Kulmu je bil leta 1996 za Avstrijcem Andreasom Goldbergerjem in Fincem Jannejem Ahonenom Urban Franc. V Oberstdorfu je leta 1988 Primož Ulaga zaostal le za Norvežanom Olejem Gunnarjem Fidjestoelom in osvojil srebro.

Leta 1972 je na prvem svetovnem prvenstvu v poletih v Planici slavil Švicar Walter Steiner, na 10. mestu pa je končal najboljši Slovenec Peter Štefančič. V Planici so bila svetovna prvenstva v poletih še leta 1979 (zmagal je Avstrijec Armin Kogler), 1985 (Finec Matti Nykänen), leta 1994 (Čeh Jaroslav Sakala), 2004 (Norvežan Roar Ljökelsöy) in leta 2010, ko je posamično tekmo dobil Švicar Simon Ammann, peti je bil Robert Kranjec, na ekipni tekmi pa je zmagala Avstrija, Slovenija je bila šesta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek