ponedeljek, 16. december 2024 leto 29 / št. 351
V letu 2017 Slovenija vse bolj zanimiva za tuje vlagatelje
Zanimanje tujih vlagateljev za naložbe v Sloveniji se je letos precej povečalo. To še posebej velja za tako imenovane greenfield oz. začetne investicije, med katerimi je v javnosti najbolj odmeval projekt izgradnje proizvodnega obrata avstrijsko-kanadske multinacionalke Magna v Hočah. Vlada obljublja dodatne spodbude s spremembami zakonodaje.
Magna v prvi fazi projekta, ocenjeni na 146,4 milijona evrov, predvideva postavitev lakirnice in zaposlitev 404 delavcev najkasneje do konca oktobra 2022. Gradbeno podjetje Pomgrad objekt že pospešeno gradi, že ta mesec pa bi lahko ob ugodnem vremenu zaključili postavitev ogrodja lakirnice. Gradnja naj bi se zaključila konec prihodnjega leta. Zagon proizvodnje je napovedan za začetek leta 2019. Slovenija je Magni za prvo fazo dodelila 18,6 milijona evrov finančne spodbude.
Gradbišče je medtem aktivno tudi že v Kočevju, kjer poteka gradnja evropske tovarne največjega svetovnega proizvajalca industrijskih robotov, japonske Yaskawe. Tovarna bo po besedah direktorja Yaskawa Europe Bruna Schnekenburgerja merila 120 krat 92 metrov, imela bo nekaj manj kot 10.000 kvadratnih metrov uporabne površine. Do leta 2023 bo zaposlovala približno 200 ljudi, letno pa bo izdelala 6000 robotov. Slovenija bo vzpostavitev tovarne podprla s 5,6 milijona evrov.
V osrednji Sloveniji bo tovarno postavilo japonsko podjetje Sumitomo Rubber, ki je v lasti švicarske družbe Lonstroff. Investicija v proizvodnjo medicinskih elastomerov naj bi v treh letih dosegla nekaj manj kot 50 milijonov evrov in ustvarila več kot 200 delovnih mest. Državna subvencija naj bi predvidoma dosegla med 10 in 15 odstotkov od skupno 40 milijonov evrov vredne investicije. Prvo lopato naj bi po neuradnih informacijah zasadili konec maja, investitor pa naj bi od Družbe za upravljanje terjatev bank neuradno že odkupil tudi kompleks nekdanje družbe Kli Logatec.
Državna podpora tudi manjšim investicijam
Vlada je finančno spodbudo letos namenila tudi podjetju GKN Driveline Slovenija, ki je prejel 580.000 evrov za investicijski projekt linije za izdelavo homokinetičnih zglobov in montažo polgredi za nova kupca Mercedes in Volvo v Zrečah. Predmet projekta je investicija v sodobno opremo, stroje in tehnologijo za nove proizvode, prinesel pa naj bi 53 novih delovnih mest.
Za gradnjo v Sloveniji se je odločilo tudi podjetje Steris AST, ki je v lasti družbe Synergy Health iz Velike Britanije. Za gradnjo objekta za sterilizacijo medicinske opreme in logističnega centra v Komendi, kar bo po načrtih prineslo skupno 41 novih delovnih mest, je podjetje od države prejelo nekaj manj kot milijon evrov.
Družbi Odelo, ki je julija v Preboldu odprla nove proizvodno-logistične prostore, je vlada namenila 750.000 evrov. Dobavitelj avtomobilske industrije bo po napovedih s projektom, za katerega je dobil državno pomoč, ustvaril 27 novih delovnih mest.
Tuji kapital tudi v Helios, Cimos in Merkur
Japonska družba Kansai Paint je aprila končala prevzem Heliosa in postala edini lastnik skupine Helios. Kansai Paint je pogodbo o nakupu Heliosa s tedanjimi lastniki družbe podpisal decembra lani, kupnina je znašala 572 milijonov evrov.
Prodajni postopek za Cimos se je po številnih zapletih zaključil sredi maja. Italijanska družba TCH Cogeme v lasti italijanskega sklada Palladio Finanziaria je namreč takrat plačala kupnino v višini 100.000 evrov. Novi lastniki so takrat napovedali tudi, da bodo do konca maja poplačali pretežni del Cimosovih obveznosti do bank ter zagotovili svežo likvidnost v višini 15 milijonov evrov. V naslednjih treh letih bodo novi lastniki v Cimos po napovedih vložili še dodatnih 50 milijonov evrov.
Nedavno se je končal tudi prodajni postopek za družbo Merkur trgovina, katere lastnik je stari Merkur, ki je po izločitvi Merkur trgovine in Merkur nepremičnin končal v stečaju. Ameriški investicijski sklad HPS Investment Partner je zanj odštel 28,56 milijona evrov.
Še pred koncem leta obeti novih investicij
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo na končno odločitev o potencialni investiciji v Slovenijo v dveh primerih še čakajo. Prva je morebitna investicija škotskega družinskega podjetja BSW Timber Group, s katerim trenutno potekajo pogajanja. Za lesni center se omenja več lokacij.
Prav tako še čakajo na odločitev turškega podjetja TKG Automotive, ki je eden od dobaviteljev novomeškega Revoza. Na ministrstvu so jih sprejeli na informativnem sestanku in tudi v tem primeru v primeru odločitve za vlaganje investitorju obljubljajo vso podporo. Lokacijsko si sicer Turki želijo biti čim bližje Novemu mestu ter avtocestnemu križu.
Interes za naložbo naj bi izrazili še dve tuji podjetji. Po neuradnih informacijah gre za japonski investiciji na področju proizvodnje plastičnih izdelkov in avtomobilske industrije.
Vlada tudi s predlogom zakona o spodbujanju investicij
Novembra je vlada sprejela predlog zakona o spodbujanju investicij, katerega cilj je določitev ustrezne pravne podlage za spodbujanje začetnih investicij s sledenjem načelu enake obravnave domačih in tujih vlagateljev. Za namen spodbujanja investicij po zakonu je v naslednjih dveh letih predvidenih nekaj več kot 24 milijonov evrov.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je med ključnimi točkami predloga poleg izenačitve vseh vlagateljev izpostavil še opredelitev strateške naložbe in podporo trajnostno naravnanih investicij. Zakon naj bi DZ sprejel v začetku 2018, s tem pa naj bi vlada dala spodbudo tudi domačim investitorjem.