sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Kmalu morda zdravljenje raka z »zdravilno spermo«
![Kmalu morda zdravljenje raka z »zdravilno spermo«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/spermiji1.jpg?itok=f-ERsTKT)
Znano je, da ima kemoterapija kot oblika zdravljenja raka številne stranske posledice, ki uničujejo tudi zdrave celice. Pri iskanju sredstev, s pomočjo katerih bi lahko zdravila prenesli do rakastih celic je skupina znanstvenikov iz Lipnice in raziskovalcev inštituta za materiale iz Dresdna, kot poroča New Scientist, razvila metodo, s katero bi lahko tudi spermiji postali sredstvo prenosa zdravil. Celotna študija je sicer objavljena na spletni strani ACS Nano.
Oliver G. Schmidt z inštituta v avstrijski Lipnici se opira na teorijo, da lahko bila zdravila, ki se uporabljajo pri kemoterapiji in bi bila predhodno napolnjena s spermiji, učinkovit način za zdravljenje raka vratu maternice, jajčnikov ter jajcevodov, in sicer tako, da bi bila usmerjena neposredno proti rakavim celicam in bi delovala na mestu težave, ne bi pa vplivala na celoten organizem. »V laboratorijskih poskusih smo dokazali, da rakaste celice ob stiku s tako pripravljenimi moškimi spolnimi celicami odmrejo,« je povedal Oliver G. Schmidt in dodal, da jih, preden bo ta način lahko zaživel tudi v praksi, res čaka še veliko študij.
Pri tem ima sperma precej prednosti pred drugimi prenašalci. Spermiji so »naravno mobilni« in lahko shranijo zdravilo tako, da ni oslabljeno s telesnimi sokovi, prav tako pa lahko zdravilo varujejo pred encimi, ki bi jih lahko uničili. Prav tako ne sprožajo reakcij imunskega sistema, hkrati pa se sami ne razmnožujejo in ne ustvarjajo lastnih kolonij. Znanstveniki so ugotovili, da je celo samo z »potopitvijo« spermijev v zdravilo, v tem primeru za zdravilo za zdravljenje raka doxorubicin mogoče doseči da spermiji uskladiščijo zdravilo v sebi. Ko so bili ti z zdravili napolnjeni spermiji nato uporabljeni na rakastih celicah, so v samo 72 urah dosegli 90 – odstotno zmanjšanje števila živečih rakastih celic.
Ko so nato na celice pritrdili tanka, z delčki železa pripravljena »pokrivala« so le-ta delovala kot magnet, ki je raziskovalcem omogočal usmerjanje spermijev. Ko so spermiji naleteli na tumorje in so se njihova »pokrivala« odprla, jim je to omogočilo penetracijo v rakaste celice. Znanstveniki so dokazali, da so se spermiji prav zato bolje odrezali pri zdravljenju rakastih celic, kot v primeru, ko so bile le-te samo izpostavljene zdravilu od zunaj, saj so spermiji z zdravilom lahko prodrli v celice in s tem veliko globje, kot je to lahko storila samo »zdravilna kopel.«
Po vzpodbudnih rezultatih čaka sedaj znanstvenike še določanje doziranja zdravila in ugotavljanje, ali bi njihova majhna železna »pokrivala« lahko povzročala težave v človeškem telesu. Zato bo na končne rezultate tega raziskovalnega dela potrebno še počakati, vendar se zdi ideja prenašanja zdravil v bolne celice z zdravimi celicami vsekakor zanimiva in obetajoča.