petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Ob mednarodnem dnevu se vrstijo pozivi k spoštovanju človekovih pravic vseh
Današnji mednarodni dan človekovih pravic, 10. december, bo potekal v luči začetka enoletne kampanje pred bližajočo se 70-letnico splošne deklaracije človekovih pravic. Okrogel jubilej pa bo čez leto dni. Združeni narodi pozivajo k spoštovanju človekovih pravic in vrednot, na katerih temelji upanje za bolj pravičen in varen svet za vse.
Splošna deklaracija človekovih pravic opredeljuje enakopravnost in dostojanstvo vsakega človeka, je ob mednarodnem dnevu poudaril generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Antonio Guterres. Deklaracija po njegovih besedah kot ključno dolžnost vsake vlade določa, da vsem ljudem omogoči uživanje neodtujljivih pravic in svoboščin.
Urad ZN proti drogam in kriminalu kot primer kršenja človekovih pravic v zadnjem času izpostavlja trge s sužnji v Libiji. Zagotavljajo, da bodo ukrepali proti tistim, ki izkoriščajo ranljivost ljudi v begu pred oboroženimi konflikti ali gospodarskimi krizami.
Evropske vlade naj se po pozivu Jaglanda in Timmermansa lotijo dela
Generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland in prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans sta v skupni izjavi pozvala tako vlade kot opozicijske politike, da obnovijo zavezanost k spoštovanju in ohranjanju standardov na področju človekovih pravic. Signalne luči utripajo in treba jih je upoštevati, sta poudarila. Evropske vlade in politiki naj ta opozorila po njunih besedah vzamejo resno in se lotijo dela.
Polno spoštovanje človekovih pravic je predpogoj za vsako demokratično družbo, za trajnostni razvoj, varnost in dolgotrajen mir, je izpostavila visoka predstavnica EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Federica Mogherini.
EU bo po njenih besedah še naprej podpirala postavljeni sistem za promocijo in spoštovanje človekovih pravic, ki sega od Združenih narodov preko Mednarodnega kazenskega sodišča s sedežem v Haagu do evropskih ustanov, kot je Svet Evrope. "Naša skupna dolžnost je, da zagotovimo njihovo učinkovitost in visoko raven njihove integritete," je poudarila.
Spoštovanje človekovih pravic med vodilnimi prednostnimi nalogami vlade
Čas pred volitvami je priložnost za vse, ki mislijo resno, da poskrbijo, da bo to, kar bodo rekli, strokovno, je v poslanici ob svetovnem dnevu pozvala varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik pa je dejal, da bo treba veliko postoriti na področju ozaveščanja o diskriminaciji.
Spoštovanje človekovih pravic in zagotavljanje pravne države sta med vodilnimi prednostnimi nalogami vlade, so poudarili v uradu vlade za komuniciranje. Po njihovih besedah je vlada med drugim potrdila vzpostavitev neodvisne inštitucije za spremljanje človekovih pravic pri varuhu človekovih pravic, prav tako pa so bili potrjeni tudi zagovorniki otrokovih pravic.
Spomnili so, da bo Slovenija od 1. januarja prihodnje leto predsedovala svetu ZN za človekove pravice, kjer se bo usmerila predvsem na varstvo pravic otrok, podporo enakosti spolov in krepitev vloge in položaja žensk, pa tudi na pravice starejših in v zvezi s tem na pomen medgeneracijskega sodelovanja.
Nedavna uvrstitev pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča v ožji izbor treh kandidatov za komisarja Sveta Evrope za človekove pravice je po opozorilu vlade pomembno priznanje ne le kandidatu in njegovemu dosedanjemu delu, ampak tudi Sloveniji. Hkrati pa je potrditev ugleda naše države v tej najstarejši evropski organizaciji. Svet Evrope ostaja danes prav tako pomemben varuh človekovih pravic, vladavine prava in demokracije kot ob svoji ustanovitvi po 2. svetovni vojni, pojasnjuje vlada.
Klemenčič vidi kršitve človekovih pravic kot napad na človeško dostojanstvo. Ob svetovnemu dnevu poudarja, da verjame v dialog in spoštuje različnost, a nikoli na račun kršenja temeljnih načel človekovega dostojanstva in enakosti pred zakonom.
Na ministrstvu za pravosodje pa so zapisali, da se zavedajo, da je pred njimi še veliko dela. Spoštovanje človekovih pravic je namreč ideal, ki ga je v polnosti težko doseči, saj je že ena sama kršitev človekovih pravic preveč. Glede na to so po njihovem opozorilu potrebna nenehna prizadevanja vseh treh vej oblasti, ker le sistemski pristop omogoča napredek.
Svetovni dan človekovih pravic obeležuje dan, na katerega je generalna skupščina Združenih narodov leta 1948 sprejela splošno deklaracijo človekovih pravic.