REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kršinar na sodišču vztrajal, da gre pri trditvah o Zemljariču za preverljiva dejstva

Kršinar na sodišču vztrajal, da gre pri trditvah o Zemljariču za preverljiva dejstvaJanez Zemljarič, foto: STA

Na okrožnem sodišču je danes potekala glavna obravnava zaradi tožbe nekdanjega načelnika Službe državne varnosti (SDV) Janeza Zemljariča zoper novinarja Reporterja Igorja Kršinarja. Očita mu razžalitev, saj naj bi s članki posegel v njegovo čast in dobro ime. Kršinar je v zagovoru vztrajal, da gre pri zapisih za objektivno preverljiva dejstva.

Marko Kosmač, pooblaščenec Zemljariča kot zasebnega tožnika, je v obrazložitvi tožbe pojasnil, da je novinar Zemljariča razžalil s članki Kliči Zemljariča za umor, Iz oči v oči z Zemljaričem in Angel med rablji, ki so bili v Reporterju objavljeni januarja 2014. Odvetnik je predlagal tudi zaslišanje nekdanjih Zemljaričevih sodelavcev pri SDV, vendar je sodnik Tomaž Bromše predlog zavrgel, saj po njegovem prepričanju njihovo zaslišanje ne bi v ničemer pripomoglo k razjasnitvi dejstev.

Kršinar je v zagovoru poudaril, da gre pri njegovih zapisih za trditve o dejstvih, ki so objektivno preverljiva - temeljijo namreč na arhivskem gradivu. Poudaril je, da je pisal na podlagi dokumentov iz arhiva, ki jih je razkril publicist Roman Leljak.

Kršinar je Zemljariča v člankih povezoval z umori nasprotnikov jugoslovanskega komunističnega režima - med drugim se je v enem od člankov osredotočil tudi na likvidacijo hrvaškega emigranta Nikice Martinovića maja 1975 v Celovcu. Zemljarič je bil po besedah obtoženega "kot načelnik SDV del izvrševalske verige, ki je pripravljala likvidacije dveh hrvaških emigrantov in je z njimi tudi soglašal, kar ponazarja njegov podpis v dokumentih".

Novinar Reporterja, Igor Kršinar, foto: BoBo

V nadaljevanju zagovora je izpostavil, da je pred objavo člankov Zemljariča večkrat in na različne načine prosil za odgovore na konkretne navedbe, a ta nanje ni hotel odgovoriti. Pripravil je le izjavo za javnost, v kateri je trdil, da zadeve Martinovič ne pozna. Kasneje pa naj bi govoril, da naj bi ga umorilo Hrvaško revolucionarno bratstvo (HRB) oziroma "drugi trije ljudje". Zanikal je tudi, da naj bi se SDV ukvarjala z ustaši, iz enega intervjuja za Mladino pa je razvidno, da so se ukvarjali s hrvaškimi emigranti, ki so jih imeli za ustaše.

Po besedah Kršinarja je bila SDV organizacija, ki je kršila človekove pravice ter izvajala zločinska dejanja in mednarodni terorizem. Zato obstaja javni interes, da se piše o Zemljaričevih dejanjih, je dodal.

Na tokratni glavni obravnavi bi morali zaslišati tudi Zemljariča, ki pa se je ni udeležil zaradi zdravstvenih razlogov, a zdravniškega potrdila še ni predložil. Njegov pooblaščenec Kosmač je po pozivu sodnika, naj se pozanima, kdaj bo Zemljarič lahko prišel na sodišče, povedal, "da se bo zasebni tožnik potrudil priti v petek". Takrat naj bi se glavna obravnava z njegovim zaslišanjem tudi nadaljevala.

Zemljarič je sicer tožil tudi fotografa istega tednika Primoža Lavreta, vendar je kasneje zasebno tožbo umaknil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek