nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Sindikat delavcev migrantov finančnemu ministrstvu očita neodzivnost
Sindikat delavcev migrantov Slovenije je ministrstvo za finance vnovič pozvalo, naj odpravi nezakonitosti, ki jih je v zvezi z delavci migranti, ki vlagajo davčno napoved na podlagi samoprijave, ugotovilo vrhovno sodišče. Ministrstvo kljub odločitvi vrhovnega sodišča o nezakonitem ravnanju finančne uprave že štiri mesece molči, so opozorili.
Ta sodba je po navedbah Sindikata delavcev migrantov Slovenije ugotovila, da je država od delavcev migrantov v obdobju od maja 2015 do julija 2017 "nezakonito in neupravičeno" pobrala 4,6 milijona evrov, kolikor je po podatkih Finančne uprave RS (Furs) bilo z odločbami odmerjeno doplačilo dohodnine za tiste, ki so davčno napoved za obdobje 2009-2014 vložili na podlagi samoprijave. Prepričani so, da so vsi prejemniki nezakonitih odločb Fursa upravičeni do vračila preplačanih zneskov dohodnine.
V sindikatu so finančno ministrico Matejo Vraničar Erman v odprtem pismu pozvali k odpravi nezakonitosti. "Mislim, da tako ministrica kot generalna direktorica Fursa dopise s strani Sindikata delavcev migrantov ignorirata. Po vsej verjetnosti se tudi ne zavedata, da za tem dopisom stoji skoraj 40.000 državljanov in da ravno onidve krojita usode in življenja teh družin," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal predsednik sindikata Mario Fekonja.
Kot je dodal, se bo sindikat trudil in izkoristil vsa pravna sredstva, da tako ministrica kot direktorica Fursa prevzameta osebno odgovornost: "V preteklem letu je bila sedanja ministrica namreč večkrat opozorjena, da njihova spremenjena praksa temelji na okrožnici generalne finančne uprave, ne na spremembi zakonodaje."
Na finančnem ministrstvu so tako kot že septembra tudi danes pojasnili, da je vrhovno sodišče zavzelo drugačno stališče, kot pa je bila dosedanja upravnosodna praksa. Njegovo stališče je mogoče upoštevati zgolj v postopkih, ki še niso pravnomočno končani in glede teh bo Furs počakal na odločitev v ponovnem postopku pred upravnim sodiščem. Na pravnomočno končane postopke pa julijska odločitev vrhovnega sodišča ne vpliva in je ni mogoče upoštevati, pravijo na ministrstvu.
Ob tem so dodali, da si že vrsto let prizadevajo olajšati položaj davčnim zavezancem - čezmejnim delavcem migrantom. S tem namenom so v letu 2010 pripravilo ureditev, za katero je ustavno sodišče ugotovilo, da so čezmejni delovni migranti v boljšem položaju kot drugi zavezanci za plačilo dohodnine, in da samo dejstvo opravljanja zaposlitve na lokaciji v drugi državi ne izkazuje razumnih in stvarnih razlogov za njihov privilegirani davčni položaj.