nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
DZ predvidoma prihodnji teden na izredni seji o treh predlogih zakonov
Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano vodjo poslanske skupine SMC Simono Kustec Lipicer je vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo odločali o predlogu spremembe zakona o visokem šolstvu, noveli pokojninskega zakona ter noveli zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Izredno sejo je pričakovati prihodnji teden.
Poslanci bodo na izredni seji opravili drugo branje novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki so jo v parlamentarni postopek vložili poslanci DeSUS in SD, članice in člani parlamentarnega odbora za delo pa so jo pred nekaj dnevi podprli brez glasu proti.
Predlog predvideva, da se bo prostovoljna vključitev v zavarovanje zopet upoštevala pri ugotavljanju izpolnjevanja pogojev za starostno pokojnino.
Zavarovancem, ki so bili določeno obdobje pred letom 2013 prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, bi se to obdobje upoštevalo tudi pri ugotavljanju izpolnjevanja pogojev za starostno pokojnino pod pogoji 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Ta možnost je bila namreč z zadnjo pokojninsko reformo odpravljena.
Na izredni seji DZ bodo poslanci opravili tudi prvo branje predloga novele zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki ga je v postopek vložila poslanska skupina NSi. Z novelo predlagajo sproščanje varčevalnih ukrepov pri otroških dodatkih in štipendijah, med drugim želijo ponovno uvedbo otroškega dodatka za vse dohodkovne razrede in odpravo upoštevanja otroškega dodatka v postopkih ugotavljanja upravičenosti do državne štipendije.
Predlog sprememb zakona o visokem šolstvu, o katerem bo DZ odločal na izredni seji, pa je vložila poslanska skupina Levica. Z novelo želijo odpraviti negativne posledice lani decembra sprejetih sprememb zakona oz. vrniti pravice okoli 2000 študentom, je danes v izjavi novinarjem ponovil poslanec Levice Miha Kordiš.
Pri morebitnih dopolnilih k predlogu Levico po njegovih navedbah zanima možnost povrnitve pravic študentom tudi za nazaj, pri čemer gre predvsem za izgubo dopolnilnega in obveznega zdravstvenega zavarovanja za nekatere študente v zadnjem mesecu in pol.