REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Iraku prekinitev ognja med pešmergami in vladnimi silami

V Iraku prekinitev ognja med pešmergami in vladnimi silamiVojska iraških pešmerg

V Iraku danes velja prekinitev ognja med provladnimi silami in kurdskimi pešmergami. Vojaški poveljniki obeh strani so prekinitev izkoristili za pogovore o rešitvi konflikta glede spornih območij, ki je izbruhnil po referendumu o neodvisnosti Kurdistana. Na teh pogovorih naj bi dosegli določen napredek.

Iraški premier Haider al Abadi je v petek zvečer razglasil 24-urno prekinitev spopadov med iraškimi in kurdskimi silami, ki je začela veljati opolnoči, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Abadi je odločitev sprejel, potem ko sta se strani spopadli v mestu Zumar v bližini Mosula. Z območja so danes poročali, da strani prekinitev ognja spoštujeta.

Iraški in kurdski vojaški poveljniki so se poleg tega v Mosulu sestali na pogajanjih za rešitev konflikta glede spornih območij. To je bilo prvo takšno srečanje od začetka konflikta po kurdskem referendumu o neodvisnosti.

General Otman al Ganimi, ki je vodil iraško delegacijo, je povedal, da so glede več točk dosegli dogovor, pri nekaterih pa jim to ni uspelo. "Bil je določen napredek, vendar je končna odločitev na strani druge delegacije. Morajo se vrniti v Kurdistan na posvet z vodstvom in nam odgovoriti," je dejal.

Kurdski novičarski portal Rudav je ob sklicevanju na neimenovani iraški vir poročal, da želi Bagdag svoje sile namestiti na iraških mednarodnih mejah. Poleg tega želijo, da bi kurdske sile prišle pod nadzor osrednjih iraških oblasti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Iraški Kurdi so na referendumu 25. septembra z veliko večino podprli neodvisnost Kurdistana. Predsednik te avtonomne pokrajine Masud Barzani je izvedel referendum kljub pritiskom iz Bagdada, Washingtona in iraških sosed. Referendum ni potekal samo v Kurdistanu, temveč tudi na območjih, ki so v središču spora med oblastmi v Bagdadu in Erbilu, med drugim v z nafto bogati pokrajini Kirkuk.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek