sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Trump razglasil izredne razmere zaradi epidemije odvisnosti od opioidov
Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek razglasil izredne razmere na področju javnega zdravja zaradi epidemije odvisnosti od opioidov. Vse Američane je pozval, naj se vključijo v boj proti temu perečemu problemu.
"Ta epidemija predstavlja nacionalne izredne razmere na področju javnega zdravja. Nihče še ni bil priča čemu podobnemu. Kot Američani ne moremo dovoliti, da se to nadaljuje. Čas je, da naše skupnosti osvobodimo te more odvisnosti od drog," je v govoru v Beli hiši poudaril Trump, obkrožen z ljudmi, ki so zaradi odvisnosti od opioidov izgubili svoje bližnje.
A kot je opozoril, bo ukrepanje proti temu problemu terjalo silovito ukrepanje na različnih frontah. Med koraki, ki jih je napovedal, so oglaševalska kampanja, ki naj bi mlade odvrnila od drog, ter prizadevanja za razvoj protibolečinskih zdravil, ki ne povzročajo odvisnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Zatrdil je še, da bo na prihajajočem srečanju s kitajskim voditeljem Xi Jinpingom odprl vprašanje fentanila - sintetičnega opioida, veliko močnejšega od heroina, ki ga izdelujejo na Kitajskem in prodajajo v ZDA. Ameriška pošta in ministrstvo za domovinsko varnost bosta medtem okrepila inšpekcije paketov, da bi se zmanjšal dotok drog v ZDA po pošti.
Trump je tudi podpisal posebno deklaracijo, v kateri zveznim agencijam naroča, da izkoristijo vsa pooblastila, ki jih imajo v primeru izrednih razmer, za zmanjšanje števila smrti zaradi odvisnosti od opioidnih zdravil in mamil, vključno s heroinom, ter da naj v ta namen uporabijo razpoložljiv zvezni denar in druga sredstva. Zvezna vlada namerava obenem omiliti obstoječa pravila, da bi dala zveznim državam več svobode pri odzivanju na epidemijo odvisnosti od opioidov.
"Želim, da Američani vedo, da se zvezna vlada agresivno bori z epidemijo odvisnosti od opioidov na vseh frontah," je bil odločen predsednik, ki sicer napoveduje, da bo v boju proti odvisnosti veliko pripomogel tudi zid na meji z Mehiko, saj bo ustavil dotok heroina v ZDA preko južne meje.
Lani je zaradi predoziranja umrlo 64.000 Američanov, 175 na dan, še leta 2015 jih je bilo enkrat manj, 33.000, kažejo podatki ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni.
Za ta skokovit porast je krivo predvsem hitro širjenje odvisnosti od protibolečinskih zdravil, heroina ter drugih opiatov in opioidov. Vir heroina in drugih opiatov je sicer mak, medtem ko so opioidi sintetična mamila s sorodnimi učinki. S heroinom je bilo lani zasvojenih skoraj milijon Američanov, medtem ko naj bi opioidna zdravila zlorabilo kar 11 milijonov Američanov, kar je daleč največ na svetu.