sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
V sredo se bomo z dnevom suverenosti spomnili odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije
Z osrednjo slovesnostjo v Pivki se bomo v sredo spomnili dneva suverenosti in 26. obletnice odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije. Govornik bo predsednik državnega zbora Milan Brglez. Predsednik republike Borut Pahor bo ob tem dnevu v predsedniški palači pripravil dan odprtih vrat. Pred predsedniško palačo bo postrojena tudi častna straža SV.
Z dnevom suverenosti se spominjamo dogodkov izpred 26 let, ko je v noči na 26. oktober ozemlje Slovenije zapustil še zadnji vojak JLA, s čimer se je končal proces slovenskega osamosvajanja.
Jugoslovanska vojske se je iz pristanišča v Kopru sicer začela umikati že 20. oktobra, 25. oktober pa je bil določen kot zadnji dan umika. Zadnji vojaki JLA so se vkrcali na ladji, ki sta pluli pod tujima zastavama, zato sta po mednarodnem pravu veljali za tuje ozemlje.
Po koncu osamosvojitvene vojne za Slovenijo leta 1991 so namreč sledila pogajanja na Brionih med Jugoslavijo, Slovenijo in Hrvaško. Končala so se s podpisom t. i. brionske deklaracije 7. julija 1991, s katero so bila osamosvojitvena dejanja v Sloveniji zamrznjena za tri mesece. Do izteka moratorija so takratne jugoslovanske oblasti spoznale, da Slovenije ne bo mogoče zadržati v Jugoslaviji, zato so sledili pogovori o odhodu JLA s slovenskega ozemlja.
Dan suverenosti, ki je državni praznik, a ni dela prost dan, je državni zbor soglasno določil marca 2015 na predlog poslanca SMC Marjana Dolinška. Kot je zapisal v predlogu, odhod zadnjega vojaka predstavlja vrh procesa slovenske osamosvojitve.
Kot so na lanski okrogli mizi Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve v Kopru ugotavljali njeni udeleženci, so z odhodom zadnjega vojaka JLA iz Slovenije začutili, da je Slovenija resnično suverena. Takratni obrambni minister Janez Janša pa je opozoril, da umik ni bil tako samoumeven, posebej, ker brionski sporazum kot tak ni predvideval umika JLA. Podlaga za umik je bil šele sklep predsedstva SFRJ, ki ga je vojaški vrh predlagal deloma pod vplivom Srbije z namenom, da okrepi enote ob mejah t. i. Velike Srbije, deloma pa je šlo za oceno vojaškega vrha, da ni bilo moč ponovno vzpostaviti enot JLA v Sloveniji, je dejal.