REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Proračunski primanjkljaj v ZDA poskočil za več kot desetino

Proračunski primanjkljaj v ZDA poskočil za več kot desetinoDirektor proračunskega urada Bele hiše Mick Mulvaney

Primanjkljaj zveznega proračuna ZDA je v proračunskem letu, ki se je izteklo s septembrom, dosegel 666 milijard dolarjev, kar je 13,6 odstotka več kot v predhodnem letu in predstavlja 3,5 odstotka ameriškega bruto domačega proizvoda (BDP). Kljub občutnemu povečanju pa je bil še vedno nižji od napovedi kongresnega urada za proračun.

Urad je namreč pričakoval primanjkljaj v višini 693 milijard dolarjev, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Odhodki zveznega proračuna so v izteklem se proračunskem letu v primerjavi s predhodnim 12-mesečnim obdobjem narasli za 3,3 odstotka na 3981 milijard dolarjev, prihodki pa so na drugi strani upadli za 0,9 odstotka na 3315 milijard dolarjev, je v petek objavilo finančno ministrstvo. Po njihovih pojasnilih je razlog za to zadržana gospodarska rast, ki je pri okoli dveh odstotkih zaostajala za dolgoletnim povprečjem.

K rasti odhodkov sta med drugim prispevala zvezna programa zdravstvene oskrbe starejših (Medicare) in revnejših (Medicaid), pri prvem so se odhodki povečali za odstotek na 708 milijard dolarjev, pri drugem pa za dva odstotka na 375 milijard dolarjev. Obrambni proračun se je povečal za en odstotek na 569 milijard dolarjev, narasli so tudi stroški servisiranja ameriškega javnega dolga.

Precejšnjo rast odhodkov je zabeležila tudi zvezna agencija za izredne razmere, predvsem zaradi velikanskih stroškov posredovanja po orkanih Harvey in pozneje tudi Maria.

Ameriški finančni minister Steven Mnuchin je ob objavi podatkov poudaril, da ti kažejo na to, kako pomembno je, da ZDA stopijo na pot trdne in vzdržne gospodarske rasti. Nanjo po prepričanju administracije predsednika Donalda Trumpa vodijo davčna reforma in odprava prekomerne regulative.

Direktor proračunskega urada Bele hiše Mick Mulvaney je medtem zatrdil, da bi morali podatki sprožiti alarm med odločevalci v Washingtonu. Tudi po njegovem prepričanju je treba vzpostaviti pogoje za hitrejšo rast največjega nacionalnega gospodarstva na svetu ter ob tem skrbeti za javnofinančno disciplino.

Trumpova administracija si veliko obeta od načrtovane davčne reforme, ki predvideva tudi znižanje davkov na dohodek gospodarskih družb ter druge razbremenitve in poenostavitve. Reforma naj bi spremljala proračunske dokumente za leto 2018 in senat je ravno v noči na petek s tesno republikansko večino potrdil besedilo svojega proračunskega predloga, ki vsebuje tudi določila, s katerimi naj bi se izognili potencialni obstrukciji demokratov na poti do sprejema davčnih sprememb.

Zdaj bo svoj predlog proračuna oblikoval predstavniški dom, nato pa naj bi razmeroma hitro sledil njegov sprejem. Nekoliko dlje naj bi trajal postopek sprejemanja davčne reforme. Medtem ko si predsednik Trump in republikanska večina v obeh domovih kongresa od nje obetata veliko spodbudo za gospodarsko rast, pa številni opozarjajo, da bo koristila predvsem premožnejšim v škodo socialno šibkejših. Bojijo se namreč, da bodo zaradi nižjih prihodkov na udaru predvsem socialni programi. V to smer že gredo proračunski predlogi v obravnavi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek