REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vojaška akcija v Severni Koreji bi imela po oceni Stoltenberga uničujoče posledice

Vojaška akcija v Severni Koreji bi imela po oceni Stoltenberga uničujoče poslediceJens Stoltenberg generalni sekretar zveze Nato

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je danes opozoril, da bi imela morebitna vojaška intervencija v Severni Koreji uničujoče posledice. Hkrati je ZDA in Turčijo pozval, naj najdeta rešitev v medsebojnem sporu zaradi aretacije uslužbenca ameriškega konzulata v Istanbulu.

Stoltenberg, ki namerava v prihodnjih tednih v znamenje podpore obiskati Južno Korejo in Japonsko, je poudaril, da imajo ZDA sicer pravico, da se branijo in da branijo svoje zaveznice. Se je pa obenem zavzel za izdatnejše diplomatske napore.

"Uporaba vojaške sile bi imela uničujoče posledice. Mislim, da si tega nihče ne želi," je Stoltenberg dejal v pogovoru za francosko tiskovno agencijo AFP na sedežu Nata v Bruslju. Zato je treba po njegovih besedah nadaljevati prizadevanja za pogajalsko rešitev.

"Uporaba vojaške sile bi imela uničujoče posledice. Mislim, da si tega nihče ne želi.

Trump je namreč v torek s člani sveta za nacionalno varnost razpravljal o naboru možnosti za odziv na nedavne severnokorejske jedrske preizkuse in preizkuse balističnih raket. Sestanek je potekal le nekaj dni potem, ko je Trump na Twitterju objavil, da večletni pogovori s Pjongjangom niso obrodili sadov in da bo očitno "delovala le ena stvar".

Prihodnji teden se bodo sicer začele nove skupne vojaške vaje ZDA in Južne Koreje. Tokrat se bosta skupaj urili ameriška in južnokorejska mornarica. Vaje bodo potekale med 16. in 26. oktobrom v Japonskem in Rumenem morju, njihov namen pa je izboljšati "komunikacije, interoperabilnost in partnerstvo" med južnokorejsko in ameriško mornarico.

Stoltenberg je sicer v pogovoru dejal, da Nato ne načrtuje vojaške prisotnosti v tem delu sveta in da tudi iz Seula ali Tokia ni prejel takšne prošnje.

Obenem je generalni sekretar Nata danes tudi pozval ZDA in Turčijo, naj najdeta rešitev v sporu zaradi pridržanja enega od zaposlenih na ameriškem konzulatu v Istanbulu. Sodišče v Istanbulu je pripor zoper njega odredilo zaradi domnevnih povezav z organizacijo pridigarja Fethullaha Gülena, ki mu turške oblasti pripisujejo odgovornost za lanski poskus državnega udara.

Proti uslužbencu, ki je turški državljan, je bila vložena obtožnica zaradi vohunjenja in poskusa strmoglavljenja vlade. Ameriško veleposlaništvo v Ankari pa je sporočilo, da so ZDA zaradi njegove aretacije močno razburjene in da so obtožbe na njegov račun brezpredmetne.

Stoltenberg je v pogovoru za AFP poudaril, da je za zavezništvo pomembno, da dve ključni članici zavezništva najdeta skupni jezik, zlasti zaradi njune vloge v boju proti terorizmu oz. proti skrajni skupini Islamska država.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek