REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

DZ na izredni seji o zlorabah v sodstvu in organih pregona

DZ na izredni seji o zlorabah v sodstvu in organih pregonaSodišče Ljubljana / Vir:STAfoto

Državni zbor bo danes na zahtevo poslancev SDS in NSi na izredni seji razpravljal o priporočilu glede zlorab v sodstvu in organih pregona. Za razpravo o priporočilu je predvidenih sedem ur, po koncu pa ne bo glasovanja, saj je vse točke priporočila že v ponedeljek zavrnil odbor za pravosodje.

V SDS in NSi so sprejem priporočila DZ predlagali, ker je po njihovih navedbah v zadnjih letih prišlo do vrste primerov, v katerih so sodniki, tožilci in policisti prekoračili in zlorabili pooblastila. Pri tem navajajo nekatere konkretne primere, med drugim primer Zorana Vaskrsića, ki mu je sodišče rubilo stanovanje zaradi osnovnega dolga v višini zgolj 124 evrov, primer murskosoboškega župana Antona Štihca, ki ga je policija med preiskavo na občini zadrževala več ur, čeprav ni bil med osumljenimi, ter primer ljubljanskega župana Zorana Jankovića v zadevi Farmacevtka, kjer je sodišče odredilo uničenje najbolj obremenilnih dokazov.

V priporočilu so predlagali več točk. Z njimi bi DZ med drugim vladi priporočil, naj pripravi analizo pravnomočno zaključenih primerov, kjer je bilo ugotovljeno, da so bile posameznikom kršene človekove pravice, naj predlaga rešitve, s katerimi bi posameznikom zagotovili pošteno obravnavo v predkazenskih postopkih in pošteno sojenje, kot tudi, naj preveri obstoj odgovornosti posameznikov za zlorabe.

Ker je vse točke priporočila zavrnil že odbor DZ za pravosodje, o njih DZ danes ne bo glasoval, pač pa bo o priporočilu le opravil razpravo. Vlada je sicer prepričana, da je priporočilo nepotrebno, saj da skuša prikazati, da so zlorabe v sodstvu in organih pregona nekaj sistemskega, kar pa da ne izkazujejo ne statistika ne presoje slovenskega pravosodnega sistema s strani mednarodnih institucij.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek