REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ponarejene umetnine v varaždinskem muzeju kot opozorilo k previdnosti ob nakupu

Ponarejene umetnine v varaždinskem muzeju kot opozorilo k previdnosti ob nakupuIlya Kuzhekin; Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

V Mestnem muzeju Varaždin so na ogled postavili razstavo z naslovom Lepota lažnega sijaja. S predstavitvijo ponarejenih umetniških del iz kriminalistične zbirke želijo javnost opozoriti na potrebno previdnost pri nakupu umetnin ter prispevati k boju proti črnemu trgu z umetninami. Razstava bo na ogled do 29. septembra.

Kot je v razstavni zloženki zapisal vodja Muzeja policije Željko Jamičić, je danes mogoče narediti sliko, "staro 200 let". Mogoče je izdelati barvo, ki se bo skupaj s platnom v mesecu dni postarala za 200 let in ne aparat niti strokovnjak ne bosta mogla ugotoviti, da gre za ponaredek. Ponaredke pogosto izdelujejo poznavalci in umetniki, kar olajša njihovo prodajo na trgu.

Zbirko so po njegovih besedah pričeli oblikovati pred desetimi leti s ponaredki, ki so jim jih samoiniciativno, po pravnomočnosti sodb, izročile nekatere policijske postaje. Sistematično zbiranje pa se je pričelo leta 2009, ko je bilo določeno, da se po pravnomočnosti sodb ponaredki več ne uničujejo, ampak se izročajo Muzeju policije.

Danes je v zbirki približno 60 del, večinoma olja na platno, nekaj je skulptur. Med njimi je največ ponaredkov del Eda Murtića, Zlatka Price, Ljube Ivančića in Mersada Berberja. Manj številni pa so denimo ponaredki del Vaska Lipovca, Ivana Lackovića Croate, Miljenka Stančića ali Ivana Generalića. Od tujih umetnikov sta v zbirki zastopana Dali in Renoir.

Umetnik Damir Sokić je ponaredke v razstavni zloženki opisal kot "mrtvo tkivo v svetu umetnosti", kot "neumetniške substance". Po njegovih besedah umetniško delo sestavljata vidni in nevidni oziroma materialni in nematerialni del. Slednji je veliko razburljivejši in je predmet proučevanj. Zato se ponaredki najpogosteje skrivajo za posnemanjem najmanj ambicioznih del znanih in nekoliko manj znanih avtorjev.

Na razstavi je med drugim mogoče videti ponarejeno Berberjevo litografijo z naslovom Portret dveh žena, za katero je umetnik po ogledu sam zatrdil, da ne gre za njegovo delo. Na hrbtno stran je zapisal "ponaredek, od ofset tiska do paspartuja" in se pod izjavo tudi podpisal.

Razstavljenih je tudi nekaj ponarejenih del - olj na lesonitne plošče - Ljube Ivančića. Naslikana so neposredno na lesonitno ploščo, način, ki ga umetnik ni uporabljal. Poleg tega so naslikana s cenenimi oljnimi barvami, medtem je znano, da je umetnik sam izdeloval oljne barve po recepturah, ki so del družinske zapuščine.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek