nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Nemčija Evropsko komisijo pozvala k zaščiti evropskih podjetij pred kitajskimi prevzemi
Nemška zvezna ministrica za gospodarstvo Brigitte Zypries je predsednika Evropske komisije Jean-Claudea Junckerja v pismu pozvala, naj si komisija prizadeva za širšo pravico veta držav EU pri prodaji evropskih podjetij kitajskim vlagateljem. Berlin med drugim ocenjuje, da so kitajski prevzemi ciljno usmerjeni in nepošteni do evropskih podjetij.
Kot je Zypriesova zapisala v pismu, ki ga je povzela nemška tiskovna agencija dpa, se nemška vlada zaveda pozitivnega vpliva, ki ga imajo kitajske investicije na nemško rast, dodano vrednost gospodarstva in ustvarjanje delovnih mest. Opažajo pa, da se kitajska podjetja ciljno osredotočajo na industrijo visokih tehnologij, kar vzbuja skrb glede namenov vlagateljev.
Mnogi analitiki namreč opozarjajo, da kitajska podjetja prevzemajo evropska predvsem zato, da bi z evropskimi idejami in rešitvami okrepila kitajsko industrijo. Ta bi si lahko nato z načrtnimi prevzemi pomembno okrepila vlogo v svetovnem gospodarstvu.
Če je evropski trg odprt za kitajske vlagatelje, se evropska podjetja na kitajskem trgu soočajo s precej več ovirami, opozarja Zypriesova. "Odprti trg ne bi smel biti enosmerna cesta," je poudarila v pismu Junckerju.
V Berlinu menijo, da bi morale države EU dobiti možnost, da v izjemnih primerih dodatno preučijo in po potrebi prepovejo strateške subvencionirane netržno usmerjene tuje nakupe, namenjene razvoju visoke tehnologije.
Zypriesova je že februarja skupaj s francoskim in italijanskim kolegom na evropsko komisarko za trgovino Cecilio Malmström naslovila prošnjo in konkretne predloge v zvezi s to problematiko. Ob tokratnem dopisu se je Junckerju zahvalila, da se je teme lotil osebno.
Kot je poudaril državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matthias Machnig, ne gre za to, da bi se nemško in evropsko gospodarstvo zapiralo. "Ne sme pa prihajati do subvencioniranih razprodaj ključnih tehnoloških podjetij," je dejal za dpa.
Od tovrstnih zgodb še vedno odmeva v ponedeljek razkrita namera kitajskega avtomobilskega proizvajalca Great Wall Motor, ki bi z ambiciozno ponudbo kupil italijansko-ameriškega proizvajalca Fiat Chrysler ali vsaj del podjetja.