sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Svet obsoja napad v Barceloni
Iz sveta danes prihajajo novi izrazi sožalja in obsodbe četrtkovega terorističnega napada v Barceloni, ki je zahteval najmanj 13 življenj. Pri tem izpostavljajo zavezanost skupnemu mednarodnemu boju proti terorizmu in vztrajanju pri svobodnem in vključujočem načina življenja.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je preko svojega tiskovnega predstavnika sporočil, da so Združeni narodi solidarni s špansko vlado v njenem boju proti terorizmu in nasilnemu ekstremizmu.
Italijanski premier Paolo Gentiloni je na Twitterju sporočil, da je Italija tesno na strani lokalnih in španskih oblasti. "Naše misli so s prizadetimi," je dodal.
Nemška kanclerka Angela Merkel je izrazila sožalje svojcem in žrtvam in poudarila, da terorizem ne bo premagal odprtega načina življenja v Barceloni, ki jo je označila kot mesto "lepote, strpnosti, veselja do življenja, miroljubne interakcije med ljudmi iz vseh držav in vseh kultur". "Terorizem nas ne more premagati", je bila odločna ter izpostavila, da "smo združeni v odločenosti, da ne bomo dovolili tem morilcem, da nam preprečijo naš način življenja," poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po pogovoru z vodji svojih krščanskih demokratov CDU je še povedala, da bo stranka kljub napadu nadaljevala s kampanjo pred septembrskimi volitvami, saj gre za "praznovanje demokracije", da pa se bodo spomnili žrtev z minutami molka in da glasba ne bo glasna.
Znova se je oglasil tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki je v tvitu sporočil, da so njegove misli z ljudmi Barcelone in da "nas takšno barbarstvo ne bo nikoli prestrašilo". Na poslopju komisije v Bruslju so v znak žalovanja zastave na pol droga, v komisiji pa so se danes opoldne na žrtve spomnili tudi z minuto molka, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kanadski premier Justin Trudeau je poudaril, da Kanada žaluje s Španijo in da zavrača nasilje v vseh njegovih oblikah. "Skupaj moramo obnoviti našo zavezo zaščiti svobode v družbah, ki se zavzemajo za enotnost, odprtost in vključenost," je zapisal v sporočilu za javnost. Potrdil je nadaljnje sodelovanje Kanade z mednarodno skupnostjo v boju proti terorizmu.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je poudaril, da se mora civiliziran svet skupaj boriti proti terorizmu, da bi ga premagal.
Sožalje žrtvam, Španiji in njenim državljanom, je izrazil tudi mehiški predsednik Enrique Pena Nieto, ki je poudaril zavračanje terorizma v vseh njegovih oblikah.
Turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu je dejal, da Turčija obsoja "ta gnusen teroristični napad".
Kitajski predsednik Xi Jinping in premier Li Keqiang sta poslala sožalno brzojavko španskemu kralju in premierju. "Kitajska odločno nasprotuje vsem oblikam terorizma, podpira prizadevanja v boju proti terorizmu ter mir in stabilnost, želela pa bi tudi sodelovati s Španijo pri okrepitvi protiterorističnih operacij," je poudaril predsednik.
Tudi Madžarska je izrazila zavezanost boju proti terorizmu v Evropi in na mednarodni ravni. Madžarski premier Viktor Orban je ob tem v sožalni brzojavki španskemu kolegu Marianu Rajoyju izpostavil, da ta grozljiv napad "krepi naše prepričanje, da je najbolj pomembna naloga v prihodnjem obdobju vnovična vzpostavitev varnosti Evrope in njenih prebivalcev". Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto pa je izpostavil povezavo med nezakonitimi migracijami in terorizmom, ob "naraščajoči teroristični grožnji Evropi" pa na pomen krepitve schengenskih meja in spremembe migracijske politike Bruslja, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.
Avstrijski predsednik Alexander van der Bellen je izpostavil, da so "Evropa in ves svet združeni proti terorizmu".
Tudi Poljska je izrazila sožalje Španiji ob napadu in ji sporočila, da ji stojijo ob strani. Poljsko zunanje ministrstvo je ob tem izrazilo zavezo Varšave sodelovanju v "mednarodnih prizadevanjih za obrambo civilizacije, življenja, dostojanstva in prihodnosti", poroča poljska tiskovna agencija Tasr.
Tudi naš Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je izrazil sožalje ob napadu v Barceloni
Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je v pismu svojemu španskemu kolegu Alfonsu Dastisu izrazil sožalje ob četrtkovem terorističnem napadu v središču Barcelone, so danes sporočili iz zunanjega ministrstva (MZZ). Erjavec je sožalje in najgloblje sočutje izrazil tudi vsem prizadetim družinam.
Minister je izrazil tudi željo po hitrem okrevanju vseh poškodovanih. "Slovenija najostreje obsoja teroristični napad v Barceloni in čvrsto stoji z EU partnerico in Nato zaveznico Španijo v skupnih prizadevanjih za preprečevanje takšnih barbarskih dejanj, ki ogrožajo našo civilizacijo," je Erjavec poudaril v svojem pismu Dastisu.
Ministrstvo je sicer že v četrtek prek Twitterja ostro obsodilo napad v Barceloni. "Ostuden napad v Barceloni nas je osupnil. Naše misli in srca so s prizadetimi," so zapisali.
Na MZZ so danes za STA pojasnili tudi, da so trije mladi slovenski državljani, ki so bili po podatkih slovenskega veleposlaništva v Madridu v središču Barcelone, ko se je zgodil napad, ponoči varno prispeli v hostel. Po trenutnih podatkih lokalnih oblasti med poškodovanimi ni nobenega Slovenca. To je veleposlaništvu Slovenije v Madridu zagotovila španska civilna zaščita, so še pojasnili na MZZ.
Poleg tega tamkajšnje lokalne oblasti podatke o poškodovancih in žrtvah posodabljajo sproti. "Če se bo kaj spremenilo, bomo o tem obveščeni," so za STA še razložili na ministrstvu.
Slovenskim državljanom so preko Twitterja svetovali tudi, naj upoštevajo navodila pristojnih lokalnih oblasti. Prav tako se lahko slovenski državljani za več informacij obrnejo bodisi na MZZ ali na veleposlaništvo Slovenije v Madridu.