ponedeljek, 06. januar 2025 leto 30 / št. 006
Svet Evrope kritičen do madžarskega zakona o tujih univerzah
Svet Evrope je danes kot neupravičene ocenil zahteve, ki jih je Madžarska v zakonu o visokem šolstvu postavila zasebni ameriški Srednjeevropski univerzi (CEU), ki jo je ustanovil na Madžarskem rojeni milijarder George Soros, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Beneška komisija, svetovalni organ Sveta Evrope o ustavnih vprašanjih, meni, da "je veliko zahtev v novem, aprila sprejetem zakonu o tujih univerzah, preveč strogih ali celo neupravičenih, če so uporabljajo za že obstoječe univerze", so sporočili iz Sveta Evrope.
Potrdila je, da je tarča zakona prav Sorosova univerza. "Zdi se, da je CEU edina od 24 tujih univerz, ki sedaj delujejo na Madžarskem, ki jih zakon dejansko zadeva," so zapisali.
Komisija priporoča madžarskim oblastem, da tuje univerze, ki že delujejo v državi, izključi iz zahteve v zakonu, po kateri morajo delovati tudi v matični državi. Priporoča tudi odpravo zahteve, po kateri univerze ne smejo imeti istega imena v različnih jezikih.
CEU ima sicer na Madžarskem partnerja KEE. Kot ugotavlja komisija, omenjena zahteva po odpravi istega imena zadeva samo ti dve izobraževalni ustanovi, od katerih bi ena od njiju morala spremeniti ime, kar bi škodilo njenemu ugledu.
Poudarili so še, da je bil "zakon sprejet po preveč hitrem postopku, ki ni omogočil transparentne in vključujoče procedure, ki bi omogočila posvete z vsemi zainteresiranimi stranmi in bi prispevala k demokratični legitimnosti besedila".
Mnenje neodvisnih pravnih strokovnjakov komisije sicer ni zavezujoče, praviloma pa ga države upoštevajo, so ob tem v sporočilu za javnost spomnili v Svetu Evrope.
Madžarska vlada premierja Viktorja Orbana zatrjuje, da je cilj zakona več transparentnosti in boj proti pranju denarja in financiranju terorizma.
Orban doslej ni upošteval niti mnenja in kritik Evropske komisije glede tega zakona, zaradi katerega je komisija konec aprila sprožila pravni postopek proti Madžarski.