REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA označile Putinov obisk v Abhaziji kot neprimeren, Gruzija kot cinično dejanje

ZDA označile Putinov obisk v Abhaziji kot neprimeren, Gruzija kot cinično dejanjeVladimir Putin

ZDA so v sredo kritizirale obisk ruskega predsednika Vladimirja Putina v separatistični regiji Abhaziji v Gruziji ob obletnici začetka kratke vojne med Tbilisijem in Moskvo in ga označile kot "neprimernega", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Abhazija je mednarodno priznana kot del Gruzija, vendar Rusija po petdnevni vojni, ki se je začela 8. avgusta 2008, priznava njeno neodvisnost, tako kot tudi neodvisnost Južne Osetije. Putin se je v torek mudil v abhazijskem morskem letovišču Picunda, kjer se je srečal z voditeljem samooklicane države Raulom Hadžimbo.

"ZDA pozivajo Rusijo k umiku svojih sil na položaje pred vojno v skladu z dogovorom o prekinitvi ognja iz leta 2008 in da umaknejo priznanje samostojnosti gruzijskih regij Abhazija in Južna Osetija," so sporočili iz ameriškega State Departmenta.

Moskva ima na obeh območjih nameščenih več tisoč vojakov, kar Gruzija označuje kot vojaško okupacijo, Rusija pa območja podpira tudi finančno.

Putin je na obisku v torek poudaril, da Rusija zagotavlja varnost in samozadostnost Abhazije ter njeno neodvisnost. "Prepričan sem, da bo tako tudi v prihodnje," je dodal.

Gruzija se je na obisk burno odzvala. Gruzijsko zunanje ministrstvo je obsodilo Putinov obisk na okupiranem območju kot "cinično dejanje" in dodalo, da predstavlja nadaljevanje moskovske "namerne politike proti Gruziji".

ZDA pa so v sredo ponovno zagotovile, da podpirajo gruzijsko "suverenost in teritorialno integriteto znotraj mednarodno priznanih meja".

Odnosi med Washingtonom in Moskvo so dosegli novo dno, predvsem zaradi domnevnega ruskega vmešavanja v ameriške predsedniške volitve, na katerih je zmagal Donald Trump. Dodatno pa sta državi sprti tudi zaradi ruske vloge v Ukrajini in Gruziji.

Konflikt v Gruziji ima namreč vzporednice s tistim na vzhodu Ukrajine. Oba sta izbruhnila v času, ko sta državi krepili odnose z Zahodom. Tako Ukrajina kot Gruzija si želita vstopiti v zvezo Nato, vendar ju pri tem ovirajo konflikti na območju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek