nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Mednarodni dan staroselcev v znamenju obletnice deklaracije ZN o njihovih pravicah
Današnji mednarodni dan staroselcev je letos v znamenju desete obletnice deklaracije Združenih narodov o pravicah staroselcev, ki je bila prelomna točka v sodelovanju in solidarnosti med staroselci in državami članicami. Po svetu sicer v okoli 90 državah živi približno 370 milijonov staroselcev.
Generalna skupščina ZN je 13. septembra 2007 sprejela deklaracijo o pravicah staroselcev, ki je najbolj celovit mednarodni inštrument o pravicah staroselcev. Z njo je nastal univerzalen okvir minimalnih standardov, ki omogočajo preživetje staroselcev, ohranjajo njihovo dostojanstvo in dobrobit. Osnovano je na že obstoječih standardih človekovih pravic in svoboščin, piše na spletni strani ZN.
Kljub številnim uspehom na področju implementacije deklaracije, pa ZN opozarja na razhajanja med uradnim prepoznavanjem staroselcev in implementacijo zakonov.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je ob mednarodnem dnevu sporočila, da bo Evropska unija še naprej podpirala staroselce v boju proti diskriminaciji in neenakosti. Spomnila je, da so staroselci pogosto vključeni v dvostranske projekte sodelovanja z veliko državami ter da se EU bori proti nasilju nad staroselci in brani njihove pravice. Unija se veseli, da bo lahko nadaljevala dialog s staroselci tudi v prihodnje na vseh ravneh evropskega sodelovanja, saj se tako lahko poveča učinek vseh ukrepov, so sporočili iz Bruslja.
Staroselci so vir kulturne raznolikosti, med drugim govorijo večino 7000 svetovnih jezikov in predstavljajo 5000 različnih kultur. Njihov položaj pa je v mnogih državah kritičen.
Skozi zgodovino so bile pravice staroselcev vedno znova kršene. Staroselci danes sodijo v najbolj ranljive skupine ljudi na svetu. Mednarodna skupnost sedaj prepoznava, da so potrebni posebni ukrepi, da se zaščiti njihove pravice ter ohrani značilne kulture in načine življenja.
Generalna skupščina ZN je 9. avgust kot mednarodni dan staroselcev razglasila leta 1994, leto kasneje pa se je začelo prvo mednarodno desetletje staroselcev. Leta 2004 so ZN razglasili še drugo mednarodno desetletje staroselcev, katerega cilj je bilo nadaljevanje krepitve mednarodnega sodelovanja s konkretnimi programi in povečanjem tehnične podpore.