ponedeljek, 06. januar 2025 leto 30 / št. 006
Zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov vlada odprla 30 novih delovnih mest
Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij želi zaposliti 30 novih pravosodnih policistov, v zaporih imajo namreč kadrovsko stisko. Največ težav imajo pri izvajanju spremstev zaprtih oseb, so navedli. Letos so tako morali odpovedati že 178 spremstev, tudi spremstva priprtih ali zaprtih oseb na obravnave na sodišče.
Sredi julija je bilo v Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij, pod katero spadajo zavodi za prestajanje kazni zapora in prevzgojni dom, zaposlenih 547 pravosodnih policistov. Od skupno 863 zaposlenih v upravi število pravosodnih policistov predstavlja skoraj dvetretjinski delež.
Da je pomanjkanje pravosodnih policistov težava, je pritrdila tudi vlada, ki je minuli teden prižgala zeleno luč za začetek zaposlitvenih postopkov za 30 novih pravosodnih policistov.
"Z omenjenimi zaposlitvami rešujemo kadrovsko stisko, ki je prisotna v celem zaporskem sistemu," poudarjajo v upravi. Kot so še navedli, so v začetku letošnjega leta ocenili, da bi potrebovali vsaj še 40 pravosodnih policistov. Morebitnih dodatnih 10 zaposlitev je odvisnih od dinamike izpolnitve sklepa vlade s strani ministrstva za finance in ministrstva za javno upravo, so pojasnili.
Tako ob upoštevanju normativov in standardov ter težav, s katerimi so se zavodi srečevali pri organiziranju dela zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov, trenutno razpisujejo osem novih zaposlitev mest v Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob, eno novo zaposlitev v Zavodu za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje, pet v Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor, šest v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana, štiri v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper, pet v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ig ter eno novo zaposlitev v Prevzgojnem domu Radeče.
Za pravosodnega policista lahko kandidira slovenski državljan, ki ima končan najmanj štiriletni srednješolski program, ni bil pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, ter je uspešno prestal varnostno preverjanje.
Na upravi pa od kandidatov in kandidatk poleg izpolnjevanja formalnih pogojev pričakujejo predvsem "primerne osebnostne značilnosti, kar pomeni, da so izgrajene osebnosti, ki imajo smisel za komuniciranje, empatijo in skupinsko delo".
Izbrani kandidati bodo morali v 18 mesecih po sprejemu v delovno razmerje uspešno opraviti predpisano usposabljanje in zahtevani strokovni izpit. Kot pojasnjujejo na upravi, se kandidati oz. kandidatke za pravosodne policiste v času usposabljanja seznanijo in naučijo veščin z različnih področij obravnave oseb, velik poudarek dajejo pridobivanju znanj o prepoznavanju človekove osebnosti ter učenju komunikacije z različnimi tipi osebnosti.
"Naša želja je pridobiti kandidate in kandidatke, ki bodo s svojim delom, komunikacijo in zgledom ustvarjali strpne in ustvarjalne medsebojne odnose tako med zaprtimi osebami kot tudi med zaprtimi in uslužbenci. Varnost v najširšem pomenu besede želimo zagotavljati predvsem s primernimi socialnimi odnosi, manj z represijo in s formalno avtoriteto," še dodajajo na upravi.