petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Tillerson opozarja na možnost poslabšanja odnosov z Rusijo
Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je v torek opozoril, da se odnosi med ZDA in Rusijo lahko še poslabšajo, ob tem pa sporočil, da se bo konec tedna srečal z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom. Severni Koreji pa je zagotovil, da ZDA ne želijo spremembe režima v Pjongjangu, da pa morajo ustaviti svoj jedrski raketni program.
Odnosi z Moskvo so še naprej dokaj napeti, je dejal Tillerson novinarjem v Washingtonu.
"Odnosi so na najnižji ravni od konca hladne vojne in se lahko še poslabšajo," je dodal in ocenil, da se to tudi lahko zgodi.
Ob prihodu v Belo hišo januarja letos je predsednik ZDA Donald Trump napovedoval otoplitev odnosov med državama, vendar se to ni zgodilo, v minulem tednu je prišlo do novih zaostritev, ko sta oba domova kongresa zaradi ruskega vmešavanja v lanske ameriške volitve podprla nove sankcije proti Rusiji. Moskva je že odgovorila z zahtevo po zmanjšanju ameriškega diplomatskega osebja v Rusiji.
"Vprašanje, ki se ob dogodkih v zadnjem tednu postavlja, je, ali se odnosi slabšajo ali lahko ohranimo neko stabilnost v naših odnosih in najdemo načine za soočanje z našimi razlikami, ne da bi vodili v odprte konflikte," se je vprašal Tillerson.
Ob tem je spomnil, da ameriška vlada ni bila za nove sankcije proti Moskvi. Dali so jasno vedeti, da niso v prid prizadevanjem ZDA za otoplitev odnosov med državama, vendar pa je kongres sprejel odločitev in meni, da jo bo predsednik ZDA podpisal.
Povedal je še, da se bo z ruskim kolegom Lavrovom srečal ta konec tedna ob robu srečanja zunanjih ministrov Aseana v Manili. Meni, da si tako kot on želi najti načine za otoplitev odnosov med državama.
V času napetih odnosov zaradi severnokorejskih raketnih poskusov pa je Tillerson še zagotovil, da ameriška vlada ne želi zamenjave režima v Pjongjangu.
"Ne želimo spremeniti režima, ne želimo padca režima, ne želimo pospešene združitve Korejskega polotoka, ne iščemo izgovora za napotitev naše vojske severno od 38. vzporednika," kjer je meja med Korejama, je dejal. "Nismo vaš sovražnik, ne pomenimo grožnje, vendar pa vi predstavljate nesprejemljivo grožnjo za nas in moramo odgovoriti," je dejal.
Dodal je, da bi bil Washington pripravljen na dialog s Pjongjangom, če bi njegovi voditelji sprejeli, da se mora država razorožiti. "Produktiven dialog za nas ni, če bodo Severnokorejci sedli za mizo ob predpostavki, da lahko ohranijo jedrsko orožje," je dejal.
Napetosti so se znova okrepile, ko je Severna Koreja minuli petek drugič v mesecu dni navkljub prepovedim v resolucijah VS ZN in opozorilom mednarodne skupnosti izstrelila medcelinsko balistično raketo.