sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Pariz: Glavna libijska tekmeca za prekinitev ognja in razpis volitev
Glavna libijska tekmeca, premier Fajez al Saraj, ki ga podpirajo Združeni narodi, in vojaški poveljnik Kalifa Haftar, ki nadzoruje vzhod Libije, se bosta danes v Parizu zavzela za prekinitev ognja in čim prejšnji razpis volitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na osnutek sklepne izjave iz urada francoskega predsednika.
Saraj in Haftar sta se srečala v bližini Pariza na pogovorih, ki naj bi pripomogli k umiritvi napetosti v Libiji. Državo vse od strmoglavljenja libijskega diktatorja Moamerja Gadafija leta 2011 pretresa nasilje. To bo njuno prvo srečanje po srečanju v Abu Dabiju v Združenih arabskih emiratih maja letos.
Francoski diplomatski predstavniki so ob tem poudarili, da sta se strani strinjali s skupno izjavo, da pa še ne gre za končno različico.
Osnutek, ki ima 10 točk in ga je pridobil AFP, tudi navaja, da je mogoče krizo v Libiji končati samo s političnim dogovorom, ter da je temelj za politični proces v Libiji dogovor, ki so ga leta 2015 dosegli v maroškem Shiratu.
Dogovor iz Shirata predvideva miren prenos oblast v Libiji in vzpostavi vlade narodne enotnosti.
Namen današnjih pogovorov je, da bi obe strani dosegli dogovor vsaj o časovnici za končanje krize v Libiji, v kateri se je ta z nafto bogata država znašla po strmoglavljenju Gadafija.
Francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je organiziral pogovore, se je na ločenem srečanju najprej sestal s Sarajem, kasneje pa še z Haftarjem. Sedaj potekajo mirovni pogovori med obema voditeljema, ki jih vodi novoimenovani odposlanec ZN za Libijo Ghassan Salame. Po srečanju bo Macron podal izjavo.
57-letni Saraj je lani prevzel vodenje libijske vlade narodne enotnosti, ki so jo podprli Združeni narodi. Vse od takrat se je novinec v politiki boril, da bi uveljavil svojo avtoriteto.
Njegova prizadevanja je preprečeval 73-letni Haftar, ki vodi samooklicano libijsko nacionalno vojsko. Ta se vse od strmoglavljenja Gadafija bori proti džihadistom in ostalim islamistom v državi. Haftar je doslej zavračal, da bi priznal Sarajevo vlado in je namesto tega podpiral konkurenčno administracijo na vzhodu države.
Februarja letos je bil sicer dosežen dogovor o izvedbi vselibijskih parlamentarnih volitev v prihodnjem letu.
Predeli Libije tako ostajajo izven nadzora vlade, v njih pa vladajo različne skupine islamistov, upornikov in plemen. Libija je postala tudi odskočna deska za številne begunce in migrante iz Afrike, ki se z gumijastimi čolni odpravijo z libijske obale proti Italiji.