nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Trump v boj proti odvisnosti od opioidov brez dodatnega denarja za pomoč odvisnikom
Posebna ameriška predsedniška komisija za boj proti opioidom pod vodstvom guvernerja New Jerseyja Chrisa Christieja je izdala poročilo, ki vsebuje 50 priporočil za boj proti epidemiji, vendar med njimi ni priporočila za povečanje zvezne porabe za zdravljenje odvisnosti.
V ZDA je od sredstev proti bolečinam odvisnih najmanj 21 milijonov ljudi, dostop do zdravljenja pa jih ima morda le deset odstotkov. Zaradi pretiravanja z zdravili na recepte je od leta 2000 umrlo 200.000 Američanov, zaradi prevelikih odmerkov zdravil, vključno z mamili, pa 500.000. Na dan zaradi odvisnosti od mamil in zdravil umre 175 Američanov.
Ameriški predsednik Donald Trump je epidemijo zlorabe opioidov razglasil za nacionalno krizo, vendar tudi on ni predlagal nobenega dodatnega denarja za pomoč odvisnikom. Njegova komisija pod vodstvom Christieja prav tako ne.
Predlaga pa, da vse zvezne sodne jurisdikcije po ZDA sprejmejo pravila, po katerih bodo odvisnike pošiljali najprej na zdravljenje in ne v zapor, pa tudi, da se olajša dostop do alternativnih sredstev proti bolečinam. Med njimi je komisija zanemarila marihuano, ker je Christie v nasprotju z znanstvenimi študijami prepričan, da ta povečuje nevarnost, da postane oseba kasneje odvisna od opioidov.
Komisija je priporočila, da zdravniki, ki predpisujejo opioide, pred obnovo licence za pisanje tovrstnih receptov dokažejo, da so ustrezno izurjeni in seznanjeni z zadevami. Zdravniki bi prav tako morali preverjati baze podatkov, da najdejo paciente, ki se selijo od enega do drugega zdravnika, če jim morda kateri ne predpiše želenega sredstva.
Komisija prav tako ni predlagala ustanovitve posebnih centrov, kjer bi si lahko odvisniki od heroina mamilo vbrizgavali z injekcijami pod strokovnim nadzorom. To imajo v Kanadi in uspešno deluje.
Med koristnimi predlogi pa je odprava politike, ki izvira iz 60. let prejšnjega stoletja in ministrstvu za zdravje prepoveduje plačevanje iz sklada za zavarovanje revežev medicaid zdravstvenim ustanovam, ki imajo več kot 16 postelj za odvisnike. Ministrstvo za domovinsko varnost in pošta pa bosta poostrila nadzor nad paketi, da se zmanjša pretok opioidov v ZDA. Še posebej tistih, ki izhajajo iz tujine. Največ jih prihaja iz Kitajske.