REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska zavrača kritike glede smrti oporečnika Liu Xiaoboja

Kitajska zavrača kritike glede smrti oporečnika Liu XiaobojaLiu Xiaobo

Kitajska je danes zavrnila kritiko na račun obravnave kitajskega oporečnika in Nobelovega nagrajenca Liu Xiaoboja, ki je v četrtek po kratki bitki z rakom umrl. Kot je podarilo zunanje ministrstvo, gre za kitajske notranje zadeve in ni primerno, da tuje države podajajo "neprimerne izjave".

"Kitajska je pravna država," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang. "Pozivamo države, naj spoštujejo suverenost kitajskega pravosodja," je sporočil dan po smrti 61-letnega Liuja, ki je v bolnišnici na severovzhodu države umrl nekaj tednov po začetku zdravljenja zaradi raka na jetrih v zadnjem stadiju.

Tja so ga premestili iz zapora, kjer je prestajal 11-letno zaporno kazen, na katero so ga zaradi "subverzivnih dejavnosti proti državi" obsodili leta 2009. Med drugim je sooblikoval peticijo, ki je leta 2008 pozvala k zaščiti temeljnih človekovih pravic in reformi kitajskega političnega sistema.

Njegova smrt je sprožila val kritik tujih vlad in organizacij na račun Pekinga, ki ni hotel uslišati pozivov Liuja in njegove soproge Liu Xia, naj mu dovolijo odhod na zdravljenje v tujino.

Kot je pozno v četrtek zatrdil vodja bolnišničnega oddelka, na katerem so zdravili Liuja, je trpel za obliko raka, ki jo je "zelo težko diagnosticirati v zgodnji fazi". Umrl je približno mesec dni po diagnozi, je pojasnil. Umrl naj bi mirno, obkrožen z ženo in sorodniki, njegove zadnje besede soprogi pa so bile: "Živi dobro."

Zunanje ministrstvo je ob tem zatrdilo, da so kitajske zdravstvene ustanove v zvezi z zdravljenjem Liuja naredile vse, kar je bilo mogoče, poročanje kitajske tiskovne agencije Xinhua povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Medtem ko kitajski mediji niso omenjali smrti oporečnika, je dnevnik Global Times danes v uvodniku naredil izjemo in zapisal, da so "tuje sile" izrabile Liujevo bolezen "kot orodje za izboljšavo svoje podobe in demonizacijo Kitajske". Menijo, da gre za "žrtev, ki jo je zapeljal Zahod". "S podelitvijo Nobelove nagrade je Zahod ugrabil Liuja," so še zapisali.

Nobelovo nagrado za mir so mu dodelili leta 2010 za njegova prizadevanja za človekove pravice na Kitajskem. Na podelitvi nagrad v Oslu je njegov stol ostal prazen.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek