REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Amnesty International: Število smrtnih kazni po svetu lani upadlo

Amnesty International: Število smrtnih kazni po svetu lani upadloVIR: www.amnesty.si

Število izvršenih smrtnih kazni v svetu še naprej upada, državam, ki so ukinile smrtno kazen, pa sta se lani pridružili še dve - Gvineja in Mongolija, v danes objavljenem letnem poročilu za leto 2017 izpostavlja mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI).

Organizacija je lani zabeležila najmanj 993 usmrtitev v 23 državah, kar je za štiri odstotke manj kot leto prej in 39 odstotkov manj kot leta 2015.

Organizacija je lani zabeležila najmanj 993 usmrtitev v 23 državah, kar je za štiri odstotke manj kot leto prej in 39 odstotkov manj kot leta 2015. Zabeležili so tudi najmanj 2591 izrekov smrtnih obsodb v 53 državah, kar je pomembno zmanjšanje glede na rekordnih 3117 v letu 2016. AI ob tem opozarja, da te številke ne vključujejo tisoče smrtnih obsodb in usmrtitev na Kitajskem, kjer podatki o smrtni kazni ostajajo državna skrivnost.

Smrtno kazen je povsem odpravilo 106 držav, lani še Gvineja in Mongolija. Nekatere države pa sicer smrtno kazen imajo v svojih zakonodajah, a je ne izvajajo, tako da je držav, ki so smrtno kazen odpravile z zakonom ali v praksi, trenutno 142. Po znanih podatkih je v svetu trenutno na smrt obsojenih skupno 21.919 ljudi.

Tudi v državah, ki zagovarjajo uporabo smrtne kazni, so sprejeli ukrepe za manj pogosto izvrševanje te oblike kazni. V Iranu se je število zabeleženih usmrtitev zmanjšalo za 11 odstotkov, usmrtitve zaradi z drogo povezanih obsodb so upadle za 40 odstotkov.

Po drugi strani je v nasprotju z mednarodnim pravom 15 držav bodisi izreklo bodisi izvršilo smrtno kazen za kazniva dejanja, povezana z drogo. Največ usmrtitev je bilo na območju Bližnjega vzhoda in severne Afrike, medtem ko je bilo v azijsko-pacifiškem območju največ držav, ki za to vrsto kaznivih dejanj predvidevajo smrtno kazen.

Generalni sekretar AI Salil Shetty je opozoril, da je kljub korakom v smeri odprave te kazni še vedno kar nekaj voditeljev držav, ki se zatekajo k uporabi smrtne kazni kot hitri rešitvi, namesto da bi se lotili odprave vzrokov problemov s humanimi, učinkovitimi politikami, ki temeljijo na dokazih. "Močni voditelji izvršujejo pravico, ne usmrtitev. Smrtna kazen je simptom kulture nasilja, ne njena rešitev," je poudaril.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek