REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Življenje z manj ali brez kemije je dražje

Življenje z manj ali brez kemije je dražje

Življenje z manj ali brez kemije je dražje, je danes v Bruslju poudaril kmetijski minister Dejan Židan v kontekstu živahne razprave o glifosatu. Minister je o tem govoril z evropskim komisarjem Karmenujem Vello, ki ga je obvestil, da so slovenska ministrstva za kmetijstvo, okolje in zdravje danes uskladila stališče o glifosatu.

Usklajeno stališče treh pristojnih slovenskih ministrstev je, da je herbicid glifosat treba prepovedati, ob prehodnem obdobju od treh do petih let za kmetijstvo, da se prilagodi novim razmeram, je pojasnil Židan po sestanku z Vello.

Ob tem je minister izpostavil, da se večina glifosata v Sloveniji uporablja na nekmetijskih površinah, na primer ob cestah, železnicah, v parkih in na pokopališčih.

V Sloveniji bomo šli samostojno po tej poti, da se tam enostavno uporaba glifosata takoj prepove, brez prehodnega obdobja.

"V Sloveniji bomo šli samostojno po tej poti, da se tam enostavno uporaba glifosata takoj prepove, brez prehodnega obdobja," je poudaril minister. Edini pravi ukrep pri tem je po njegovih besedah prepoved fitofarmacevtskih sredstev v celoti.

Usmeritev v proizvodnjo hrane z manj ali brez kemije je edina prava pot, a to pomeni podražitev proizvodnje hrane, je opozoril Židan. "Ne smemo biti dvolični. Če to zahtevamo, moramo pristati na višjo ceno hrane," je poudaril.

EU bo po več neuspelih poskusih dogovor o vprašanju podaljšanja veljavnosti dovoljenja za herbicid glifosat, ki se izteče sredi decembra, znova poskušala doseči v četrtek. Minister ni želel ugibati o izidu: "Bomo videli, kako se bo razpletlo."

Glifosat je najpogosteje uporabljen herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, na trgu pa je od leta 1974. Kritiki opozarjajo na njegovo morebitno rakotvornost.

Minister je srečanje s komisarjem za okolje, pomorske zadeve in ribištvo izkoristil tudi za to, da ga je pod točko razno obvestil o tem, da je Slovenija v fazi implementacije arbitražne odločbe in da si želi, da bi implementacija potekala v dialogu.

Poleg tega je minister komisarju predstavil slovenska stališča do večletnega načrta za male pelagične staleže v Jadranskem morju, pri čemer je opozoril na pomen upoštevanja specifik slovenskega ribolova in ribiške flote.

"Del slovenskega ribiškega sektorja, ki izvaja ciljni ribolov malih pelagičnih vrst, je izjemno majhen. Pri omejevanju ribolova teh staležev je treba po mnenju Slovenije zato upoštevati dosedanje zniževanje ribolovnega napora in ulova, ki ga je že dosegel slovenski ribiški sektor," je poudaril.

Slovenija bo lahko podprla predlog uredbe, če bo ta s svojimi določbami omogočila ohranitev tistega segmenta slovenske ribiške flote, t. i. zaporne plavarice, ki izvaja ciljni ribolov sardele in sardona, je še dejal minister.

Minister in komisar sta izmenjala tudi mnenja o morebitnih prilagoditvah skupne kmetijske politike za doseganje boljših rezultatov kmetijstva pri varovanju okolja in ohranjanju biotske raznovrstnosti.

Prav tako je minister sestanek izkoristil za to, da je Vello seznanil z dejavnostmi v okviru prizadevanj za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel. Izpostavil je optimizem glede potrditve zadevne resolucije na generalni skupščini ZN decembra letos.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek