petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Zaključuje se spomladansko zasedanje IMF in Svetovne banke
V Washingtonu se bo zaključilo spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke. Osrednje sporočilo skoraj teden dni trajajočega dogajanja je bilo, da so trenutne razmere v svetovnem gospodarstvu dobre, a da grozijo nevarnosti, kot sta ekonomski nacionalizem in protekcionizem. IMF je države pozval k izvedbi reform.
Sklad je ta teden ohranil napovedi za svetovno gospodarsko rast, ki naj bi letos in v 2019 dosegla 3,9 odstotka. V nadaljevanju naj bi se rast nekoliko umirila.
Med tveganji, ki kljub dobrim razmeram pretijo svetovnemu gospodarstvu, so v IMF izpostavili naraščanje trgovinskih napetosti, ekonomski nacionalizem in protekcionizem, geopolitične napetosti, višje obresti, visoko zadolženost nekaterih držav in demografske izzive.
Sklad je zato članice pozval k sprejemanju nujnih strukturnih ukrepov za utrditev finančnih sistemov, ureditev javnih financ in soočenje z izzivi prihodnosti. Izvršna direktorica IMF Christine Lagarde je tako s prispodobo države pozvala, naj "popravijo svoje strehe, ko je vreme še sončno", posvarila pa je tudi pred trgovinskimi vojnami.
Vprašanje tveganj zaradi ekonomskega nacionalizma in protekcionističnih ukrepov je bilo med drugim tudi na dnevnem redu različnih srečanj finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank, a pravega strinjanja med gospodarskimi velesilami ni. ZDA namreč še vedno opozarjajo na nelojalne trgovinske in gospodarske prakse v državah z visokim zunanjetrgovinskim presežkom, ki naj bi zavirale ameriško gospodarsko rast. Vodilni finančniki so se tudi izogibali razpravam o ameriško-kitajskih trgovinskih napetostih.
Je pa vodja Svetovne trgovinske organizacije Roberto Azevedo vseeno postregel z resnim opozorilom, da bi zaostrovanje trgovinskih sporov, kot je tisti med ZDA in Kitajsko, lahko vplivalo na okrevanje svetovnega gospodarstva in ogrozilo veliko delovnih mest.
Slovensko delegacijo v Washingtonu sta vodila finančna ministrica Mateja Vraničar Erman in viceguvernerka Banke Slovenije Irena Vodopivec Jean.