REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Za uspešen prodor lesne industrije na tuje trge pomembna kakovost in prilagodljivost

Za uspešen prodor lesne industrije na tuje trge pomembna kakovost in prilagodljivostGozd

Čeprav lesne industrije v obsegu, kot smo ga poznali včasih, v Sloveniji ni več, so možnosti za podjetja še vedno odprta. Morajo pa staviti na visoko kakovost, se prilagajati kupcem in iskati tržne niše, so poudarili udeleženci okrogle mize. Majhnost podjetij, ki se ukvarjajo s predelavo lesa, so izpostavili kot prednost pri prilagajanju.

Kot je dejal Robert Klun iz podjetja Klun Ambienti, mu je žal, da Slovenija ni več pomemben igralec na področju izvoza pohištva. Poudaril je, da je že v zlatih časih slovenske lesne industrije oblikovanje igralo zelo pomembno vlogo, čeprav je bilo morda videti drugače.

Dejal je, da brez dobrega oblikovanja na tujih trgih ni mogoče uspeti, zato morajo slovenska podjetja, ki se ukvarjajo s predelavo lesa, po njegovem mnenju temu vidiku nameniti veliko pozornosti. "Ne smejo pa pozabiti niti na funkcionalnost, ergonomijo in ekologijo," je poudaril.

Precej udeležencev današnje okrogle mize, ki jo je v Ljubljani s partnerji pripravil direktorat za lesarstvo na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, se je pod okriljem agencije Spirit Slovenija udeležilo letošnjega oblikovalskega sejma 100% Design v Londonu, kjer so imeli svoje delo možnost predstaviti svetovni javnosti in tako pridobiti nove kupce.

Loredana Matkovič iz Mizarstva Bolčič je tovrstne sejme izpostavila kot odličen način za promocijo lastnih izdelkov na tujih trgih. Z njo se je strinjal Stane Bukovec iz podjetja Evostil, ki pa je poudaril, da je učinkovit prodor na tuje trge mogoč samo, če si na sejmih prisoten več let zapored. Tako si je po njegovih besedah mogoče ustvariti ime in si tudi zagotoviti dobro lokacijo postavitve na sejemskih razstaviščih, kar, kot je poudaril, nikakor ni zanemarljivo.

Po Bukovčevih besedah v tujini ne gre brez lastne blagovne znamke, svojo izkušnjo pa je predstavil tudi Slavko Novinec iz Mizarstva Novinec Marija. Njihovo podjetje lastne blagovne znamke nima, saj te, kot je pojasnil Novinec, "ni mogoče dobiti kar čez noč".

Pojasnil je, da svoje izdelke prodajajo drugim podjetjem, ki jih nato prodajajo pod svojimi znamkami, kar pomeni nekoliko manj dobička, a je naročil kljub temu veliko. "Raje delamo malo in to kakovostno," je poudaril in večkrat izpostavil, da kupci iščejo predvsem kakovost.

Tudi Lana Strle iz 3S design je predstavila izkušnjo lastne blagovne znamke in pri tem izpostavila nagrado za določen izdelek kot pomemben vidik uspeha v tujini.

Generalni direktor podjetja Donar Matej Feguš je dodal, da je udeležba na sejmu samo vrh predstavitve podjetja v tujini. "V ozadju moraš imeti celotno storitev," je poudaril in opozoril, da mora biti podjetnik, ki želi biti uspešno prisoten na tujih trgih, pripravljen kupcem to storitev nuditi ves čas.

Na to je še posebej opozoril Klun, ki je spomnil, da imajo različne kulture različne navade, ki se jim mora podjetnik prilagoditi in ob tem pozabiti, da naj bi bila nedelja dan za počitek.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek