REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Washington Post: Dolar omogoča ZDA super moč, zaradi katerega so velesila, a Kitajci in Rusi mu grozijo

Washington Post: Dolar omogoča ZDA super moč, zaradi katerega so velesila, a Kitajci in Rusi mu grozijoKo je govoril o rezultatih srečanja, je Putin poudaril, da Moskva »podpira uporabo kitajskega juana v trgovini z državami Azije, Afrike in Latinske Amerike«. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Najbolj zanimiva podrobnost nedavnega srečanja med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in njegovim kitajskim kolegom Xi Jinpingom je bila v medijih deležna razmeroma omejene pozornosti.

Ko je govoril o rezultatih srečanja, je Putin poudaril, da Moskva »podpira uporabo kitajskega juana v trgovini z državami Azije, Afrike in Latinske Amerike«.

Ko je govoril o rezultatih srečanja, je Putin namreč dejal, da Moskva »podpira uporabo kitajskega juana v trgovini z državami Azije, Afrike in Latinske Amerike«.

To pomeni, da poskuša drugo gospodarstvo na svetu skupaj z največjim izvoznikom energije oslabiti prevlado dolarja v mednarodnem finančnem sistemu, opozarja ameriški politični komentator Fareed Zakaria v kolumni objavljeni v »Washington Postu«.

Dolar omogoča ZDA super moč, zaradi katerega so velesila. Dolar Washingtonu daje politične in gospodarske »mišice«, kakšne nima nobena druga država na svetu, piše Zakaria.

ZDA lahko same uvedejo sankcije proti drugim državam in jim tako onemogočijo sodelovanje v velikem delu svetovnega gospodarstva.

In ko ZDA neomejeno trošijo denar, vedo, da se bodo vedno našli zainteresirani kupci za njihov javni dolg.

Vendar so vse bolj agresiven pristop do Kitajske in sankcije Rusiji privedle do tega, da sta državi okrepili svoja prizadevanja, da »opustita« odvisnost od ameriške valute. Njuni centralni banki hranita vse manj svojih prihrankov v dolarjih, medsebojno trgovanje večinoma opravita v juanih, in kot je poudaril predsednik Ruske federacije Vladimir Putin, bosta poskušali prepričati tudi druge države, da storijo enako, ugotavlja Zakaria.

Kmalu nič več nakupa dolarjev s strani Kitajske? Kitajska se bo sčasoma očitno - popolnoma znebila dolarjev. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna je, meni Zakaria, izjemno učinkovito vodila ekonomsko vojno proti Rusiji in zgradila koalicijo za podporo Ukrajine, ki vključuje skoraj vsa razvita svetovna gospodarstva.

Konec ožemanja pride - s koncem dolarja? Vir: Posnetek zaslona, Global Times

Zaradi Bidnove izjemno učinkovite ekonomske vojne proti Rusiji, v katero je potegnil vse države Evropske unije (z delno izjemo Madžarske), Avstralijo, Kanado, Japonsko, Združeno kraljestvo ... (in še nekaj lakajskih držav), bi bilo številnim državam sveta verjetno težko zapustiti dolar in preiti na druge visoko cenjene stabilne valute, kot so evro ali funt ali kanadski dolar, saj se tudi te države upirajo Rusiji, razloguje Zakaria.

V tej gospodarski idili bogatih držav pod taktirko ZDA, kot jo vidi Zakaria, je bila tisto, kar bi lahko predstavljalo moteč faktor in oster rez, odločitev nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da maja 2018 odstopi od jedrskega sporazuma z Iranom in tej državi uvede nove sankcije.

Prevlada dolarja je globoko zakoreninjena, je prepričan kolumnist Washigton Posta, in za to vidi več razlogov.

Toda prav tedaj je Evropska unija, ki je ostro nasprotovala tej Trumpovi odločitvi, spoznala, da bo zaradi prevlade dolarja Iran ostal odrezan od večine svetovnega gospodarstva.

Zaradi tega je tedanji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker predlagal okrepitev vloge evra v svetovni trgovini, da bi se »Stara celina zaščitila pred nevarnimi enostranskimi potezami«.

A je načrt Jean-Clauda Junckerja klavrno propadel, saj še vedno obstajajo dvomi, ali bo evro sploh preživel kot valuta, opozarja Zakaria.

Prevlada dolarja je globoko zakoreninjena, je prepričan kolumnist Washigton Posta, in za to vidi več razlogov. Globalizirano gospodarstvo potrebuje enotno valuto za lažje in učinkovitejše delovanje, dolar pa je stabilen, lahko ga kupite in prodate kadarkoli in kjerkoli in ga v veliki meri uravnavajo tržne sile, ne muhe enodnevice ameriške vlade.

Edina razlika med tema dvema bankovcema, dolarjem in kuponom za družabno igro Monopoli, je vaše prepričanje, da je prvi vreden več kot drugi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

To je eden glavnih razlogov, zakaj kitajski poskusi razširitve uporabe juana v svetovni trgovini (doslej) niso bili uspešni, trdi Zakaria.

Če želi predsednik Xi iz svoje valute narediti resničnega tekmeca ameriškemu dolarju, bi moral liberalizirati kitajski finančni sektor, vendar bi ga to potisnilo v nasprotno smer od njegovih političnih ciljev doma, poudarja ameriški kolumnist.

Zakaria sicer priznava, da je uporaba dolarja kot orožja privedla do tega, da številne države želijo zmanjšati svojo odvisnost od ameriške valute, da bi bile manj ranljive za ameriške sankcije.

Delež dolarja v skupni količini denarja, ki ga imajo centralne banke po svetu, je padel s približno 70 odstotkov pred dvajsetimi leti na manj kot 60 odstotkov.

In ta delež se še naprej sesuva.

Evropejci in Kitajci poskušajo zgraditi lastne plačilne sisteme zunaj SWIFT-a, Savdska Arabija razmišlja o zaračunavanju nafte v juanih, medtem ko Indija večino svojega uvoza iz Rusije zdaj plačuje v drugih valutah.

Alternativa bi lahko bile tudi digitalne valute, o katerih razmišljajo številne države.

Toda vse te alternative povzročajo dodatne stroške, a v zadnjih nekaj letih smo se naučili, da so številne države vedno bolj pripravljene plačati višjo ceno za doseganje svojih političnih ciljev.

Še naprej iščemo edinstven in en sam nadomestek za dolar, a takega ne bo, meni Zakaria.

Nato se sprašuje, ali lahko valuta, kot je dolar - postopoma izumre?

Komentatorju se to zdi bolj verjeten scenarij. Pri tem se sklicuje na investitorja, vodjo mednarodnega poslovanja Rockefeller Capital Managementa in kolumnista Financial Timesa Ruchirja Sharmo.

»Trenutno, prvič, kolikor se spomnim, imamo mednarodno finančno krizo, v kateri je dolar slabel, in se ne krepil. Sprašujem se, ali je to kazalec prihodnjih dogodkov,« previdno navaja Zakaria besede avtorja le-teh: Ruchirja Sharme.

Če je temu tako, kot se dozdeva vodji mednarodnega poslovanja Rockefeller Capital Managementa, bi morali biti Američani zaskrbljeni, razlaga v Washington Postu Fareed Zakaria.

Opravičilo za nastali položaj išče v dejstvu, da so Združene države Amerike v obdobju, ko so bile edina svetovna sila, razvile določene »slabe navade« v zunanji politiki (eden od primerov, kako so bile videti te slabe navade v praksi lahko vidimo v video posnetku spodaj), v gospodarstvu pa še bolj.

Brez poglabljanja in posebne analize »slabih zunanjepolitičnih navad« preteklih in sedanje ameriške administracije, Zakaria opomni občestvo, da so se ameriški politiki navadili zapravljati brez posebnega razmišljanja o primanjkljaju, zaradi česar je javni dolg s 6,5 milijard dolarjev pred dvajsetimi leti poskočil na danas skoraj nepredstavljivih 32 tisoč milijard dolarjev.

Vse to je doslej lahko skoraj brezhibno delovalo samo zaradi edinstvenega statusa dolarja.

A če temu ne bo več tako, se bodo ZDA soočile s težavami, kot jih še ni bilo, pesimistično sklene Zakaria v Washington Postu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek