četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Volkswagen, vodilni evropski proizvajalec električnih avtomobilov, še naprej obratuje – na premog!
Sankcije ZDA in Evropske unije proti Rusiji sprožajo resne posledice – toda predvsem v državah EU.
Volkswagen bo prav zaradi pomanjkanja plina podaljšal uporabo premoga za pogon svojega ogromnega proizvodnega obrata.
Nemški avtomobilski gigant Volkswagen (VW) velja za enega od najbolj perspektivnih proizvajalcev novih, električnih vozil.
Toda geopolitična situacija je podjetje prisilila v nekatere precej nenavadne poteze.
VW je tako nedavno sporočil, da »ohranja odprte možnosti« glede tega, kako bo oskrboval z energijo svoj velik evropski proizvodni obrat.
So Germany gets more than a third of its oil, most of its coal and most of its gas from, guess where, Russia. If you want a new Audi, Volkswagen, BMW or Mercedes better get your order in soon.
— Edward Grant (@edward_grant) June 23, 2022
V podjetju so priznali, da bo za njihovo proizvodnjo premog še vedno potreben, ne glede na načrte EU za prenehanje odvisnosti od ruskega zemeljskega plina.
Na vprašanje CNBC, kako zaskrbljeno je podjetje zaradi prenehanja dobave plina iz Rusije in kaj bi to pomenilo za poslovanje podjetja, je vodja VW Herbert Diess dejal: »To je pravzaprav res grožnja ... ker je zelo težko napovedati, kaj se bo zgodilo. Tu v Wolfsburgu imamo še vedno elektrarne na premog, ki smo jih želeli – in smo na tem, delali – spremeniti za uporabo plina.«
"Volkswagen CEO Herbert Diess said the automaker is having to use coal instead of natural gas at the on-site power plants that provide energy to its factories in Germany." #coaltwitter https://t.co/idUeAXjCOV
— Resource Bull (@resourcebull) June 22, 2022
Volkswagnov proizvodni obrat v nemškem mestu Wolfsburg obsega površino 6,5 milijona kvadratnih metrov. Pri delu pa uporablja dve kogeneracijski napravi, ki ji zagotavljata toploto in električno energijo s pomočjo – sežiganja premoga.
Podjetje je načrtovalo zamenjavo svojih kotlov na premog s plinskimi in parnimi turbinskimi enotami, da bi zmanjšalo emisije ogljikovega dioksida.
Company can fall back on coal for its German power plants: CEO: https://t.co/2A1Bxdb5Qi
— NADA (@NADAUpdate) June 22, 2022
»Vse je pripravljeno, zdaj pa malo oklevamo in bomo šele ocenili in videli, kako se bo situacija razvijala,« je dejal Diess. »Lahko se prilagodimo ... situaciji. Lahko za zdaj malo podaljšamo delovanje naše elektrarne na premog – upajmo, da ne za predolgo. Potem bi radi prešli na plin, ko bo oskrba zagotovljena.«
Nič bolje ni niti v sami Nemčiji in celotni EU.
"Austria, Germany, Italy and the Netherlands announced plans this week to prepare to resurrect old coal plants."https://t.co/mjLSRvxKdH pic.twitter.com/Bi5WfCO5Zu
— Lyn Alden (@LynAldenContact) June 24, 2022
Medtem namreč tudi Avstrija, Italija, Nemčija in Nizozemska pričenjajo s ponovno aktivacijo že zaprtih termoelektrarn, kar je seveda v popolnem nasprotju z vsemi cilji zelenega prehoda Evropske unije.
Two years ago, Austria became the only 2nd country in Europe to completely eliminate coal from its electricity grid.
— Javier Blas (@JavierBlas) June 20, 2022
On Sunday evening, the government ordered a state-owned power company to prepare a mothballed coal power station for operation again. https://t.co/nmnC62jhaa
Diess je tudi priznal, da se je VW v zvezi z glavnimi dejavnostmi podjetja v Wolfsburgu »pravkar odločil za nadgradnjo naših elektrarn na premog, da bodo še vedno lahko uporabljale premog ali plin.«
Coal makes unwelcome return as energy crisis engulfs Germany and Europehttps://t.co/5Xgjm4jeOi
— Frieda’s Mom (@FriedasMom7) June 26, 2022
Evropska unija, ki se želi »odklopiti« od ruske energije, se je zavezala, da bo do naslednjega leta zmanjšala uvoz zemeljskega plina iz države za dve tretjini in v celoti odpravila svojo odvisnost od ruskih energentov pred letom 2030.
Vendar to Rusiji ne bo pretirano škodilo, saj je že v tem trenutku postala največja dobaviteljica nafte in plina za Kitajsko in mnoge druge države, do leta 2030 pa bi lahko preusmerila svoje kapacitete na te, energetsko požrešne in potrebne trge.
To those who were unable to access my vid on Rumble, here it is: https://t.co/C2DeIXAs5m
— Dr. David Oualaalou (@DOualaalou) June 25, 2022
To bo Aziji pomagalo znižati proizvodne stroške, v Evropi pa bodo vse višji, kar bo imelo hude posledice za evropsko gospodarstvo.
#ICYMI Europe preparing for natural gas rationing, signals shift back to coal ahead of 2022/23 winter season https://t.co/6vc05d785J #EnergyCrisis #EconomicCrisis #EuropeanEnergyCrisis #Europe #naturalgas #coal #oil
— The Watchers (@TheWatchers_) June 26, 2022
Rusija je bila doslej glavni dobavitelj energije za EU in je pokrivala približno 40 odstotkov povpraševanja EU po zemeljskem plinu.
Pri vsem skupaj pa je zanimiv še en, dokaj ironičen podatek.
Tudi 45 odstotkov nemškega premoga namreč prihaja - iz Rusije.
Germany shuts down nuclear reactors.
— Dr. Eli David (@DrEliDavid) June 21, 2022
Then buys gas from Russia.
Then Russia cuts gas supply.
Then Germany reopens coal plants.
The coal is bought from Russia. pic.twitter.com/yV3VdEX4ja
In tako se je Nemčija z neumno politiko ugašanja jedrskih elektrarn in nato sankcij proti Rusiji sama pahnila v past...