REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Velika Britanija tepta mednarodno pravo, z zakonom enostransko spreminja pravila trgovanja s Severno Irsko!

Velika Britanija tepta mednarodno pravo, z zakonom enostransko spreminja pravila trgovanja s Severno Irsko!Zakaj prebivalci Združenega kraljestva iščejo zatočišče v državah Evropske unije? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Britanska vlada pod taktirko premierja Borisa Johnsona je začela s postopkom sprejetja zakona, ki bo enostransko spremenil trgovinska pravila za Severno Irsko po »brexitu«.

EU bo za začetek zagotovo sprožila tožbo zoper Združeno kraljestvo, toda pravi problem bo nastal, če bo uvedla tudi carinske kontrole na kopenski meji…

Zakonu nasprotuje opozicija, ki meni, da ta korak krši mednarodno pravo.

Nasprotuje pa mu seveda tudi Everopska unija, ki napoveduje protiukrepe.

S predlaganim zakonom želi Velika Britanija odpraviti carinske kontrole za nekatere vrste blaga, ki vstopa na Severno Irsko iz preostalega dela Združenega kraljestva.

Zakon naj bi tako »prevladal« nad deli trgovinske pogodbe, ki jo je premier Boris Johnson podpisal z Evropsko unijo pred manj kot dvema letoma.

Britanska vlada trdi, da je predlog zakona zakonit, vendar je EU zagrozila z maščevanjem, kar je povečalo možnost trgovinske vojne med obema stranema.

S tem se je povečala tudi možnost uvajanja carinskih kontrol na irsko-severnoirski meji, saj bi sicer blago iz carinskega območja Velike Britanije, ki ni del EU, lahko prosto vstopalo na ozemlje Irske in ostalih članic Evropske unije.

Britanija in EU - padec menjave
Velika Britanija in EU - padec menjave. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Irski minister za zunanje zadeve Simon Coveney je v ponedeljek dejal, da predlog zakona »predstavlja posebno nizko točko v pristopu Združenega kraljestva k brexitu.«

Irski premier Micheal Martin pa je dejal, da je »zelo obžalovanja vredno, da je država, kot je Združeno kraljestvo, odstopila od mednarodne pogodbe

Britanski predsednik vlade Boris Johnson, ki je nedavno preživel nezaupnico po vseh dokazanih neresnicah in kršitvah pandemijskih ukrepov, ki jih je zagrešil pa je dejal, da je predlagana sprememba »relativno preprosta za izvedbo«.

»Odkrito povedano, gre za razmeroma trivialen niz prilagoditev v veliki shemi zadev,« je povedal Johnson za LBC Radio.

Nič kaj trivialne pa naj ne bi bile posledice tega dejanja, ki bi lahko znova privedle celo do terorizma.

V središču sporov je tako še vedno Severnoirski protokol, ki skuša ohraniti mir med Severno Irsko, ki je del Združenega kraljestva, in Republiko Irsko, ki je del EU, po brexitu.

Velika Britanija in EU sta se v okviru dogovora o brexitu dogovorili, da bo irska kopenska meja ostala brez carinskih postaj in drugih kontrol, ker je odprta meja ključni steber mirovnega procesa, ki je končal desetletja nasilja na Severnem Irskem.

Odprta meja je ključni steber mirovnega procesa, ki je končal desetletja nasilja na Severnem Irskem.

Namesto tega se zaradi zaščite enotnega trga EU izvajajo pregledi nekaterih izdelkov, kot so meso in jajca, ki vstopajo na Severno Irsko iz preostalega Združenega kraljestva.

Toda dogovor se je izkazal za politično škodljivega za Johnsona, saj Severno Irsko obravnava drugače kot preostanek Združenega kraljestva, kar lahko oslabi zgodovinske povezave Severne Irske z Veliko Britanijo.

To mu očitajo volivci, Demokratična unionistična stranka Severne Irske pa je zavrnila vrnitev v vlado Severne Irske, ki je utemeljena na delitvi oblasti med zagovorniki in nasprotniki združitve z Irsko, dokler protokol ne bo ukinjen ali bistveno spremenjen, da bi rešil te pomisleke.

Predlog zakona o enostranski spremembi te ureditve je že naletel na nasprotovanje v parlamentu, vključno s člani Johnsonovih konservativcev.

Kritiki pravijo, da bi bila enostranska sprememba protokola nezakonita in bi škodila ugledu Velike Britanije pri drugih državah, ker je del pogodbe, ki velja za zavezujoč mednarodnopravni dokument.

EU bo za začetek zagotovo sprožila tožbo zoper Združeno kraljestvo, toda pravi problem bo nastal, če bo uvedla tudi carinske kontrole na kopenski meji…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek