REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Prekmurju bojo od sedaj "travo" želi s kombajnom

V Prekmurju bojo od sedaj

Dejan Sukič se je na petnajst hektarjev veliki kmetiji, ki ji primarno usmerjena v prašičerejo in pridelovanje poljščin, odločil, da se posveti pridelavi ekoloških olj in čajev.
Za hitrejšo in učinkovitejše delo pa je Dejan s pomočjo prijatelja Danijelom Vogrincem prišel na idejo, da naredita kombajn primeren za žetje industrijske konoplje.

"Za to potezo smo se odločili, ker smo želeli skrajšati čas žetve in si olajšati delo na kmetiji. Kombajn sva začela predelovati lani oktobra, letos pa je bila z njim opravljena tudi prva žetev. Na ta način se da povečati tudi pridelek konoplje," pravi Dejan.

Čas žetve zmanjšali iz dveh ur in pol na petnajst minut

Kapaciteta zbiralnika je pet kubičnih metrov. Kot pravi sam, so s pomočjo kombajna tudi precej zmanjšali čas potreben za obiranje oziroma žetje konoplje.

"Prej, ko smo imeli traktor in koso smo za nek določen izplen porabili dve uri in pol. Za enako površino sedaj porabimo zgolj petnajst minut"

Od kombajna, ki je služil kot osnova je ostalo ohišje, šasija in motor. Mlatilni mehanizem sta zamenjala in ga nadomestila s tekočim trakom ter dodala zbiralnik, ki zbira cvetove. Kombajn uporabljajo predvsem zase, a obstaja tudi povpraševanje po izposoji.

"Povpraševanje je, ampak problem je logistika. V našem okolišu se lahko vozimo, kaj več pa je že prevelik strošek transporta, da bi kar tako pošiljali nekam naprej"


1000 ur dela in 20 tisoč evrov stroškov

Predelati kombajn ni mačji kašelj, tudi Dejan in Danijel sta veliko prostega časa namenila predelovanju. 

"V ta kombajn je vloženih čez tisoč ur dela in dvajset tisoč evrov, ki so šli za material. Seveda pa nama ni žal, da sva se odločila za ta korak. Na to sva gledala kot na izziv. Kombajn sva predelovala celo zimo. Ko je bilo zunaj minus petnajst, sva imela improvizirano delavnico in ob tem uživala. Takšnega kombajna, vsaj kolikor vem, v Sloveniji ni"


Na vprašanje zakaj ukvarjanje s konopljo pa Denis pove naslednje.

"S konopljo se ukvarjamo že šest let in jo pridelujemo na ekološki način. Konoplja trka na velika vrata, to je kultura prihodnosti. Menim, da je ukvarjanje s konopljo lahko rešitev za male kmetije, ki bi jim konoplja dala neko dodano vrednost"

Članek omogoča: SOBOTAINFO

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek