REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Nemčiji strah pred naslednjo potezo Rusije, v Hamburgu priprave na restrikcije tople vode in ogrevanja

V Nemčiji strah pred naslednjo potezo Rusije, v Hamburgu priprave na restrikcije tople vode in ogrevanjaV primeru akutnega pomanjkanja plina bo topla voda lahko na voljo le ob določenih urah dneva, v nujnih primerih. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Sankcije, ki jih Evropska unija pod taktirko Washingtona izvaja proti Rusiji očitno že delujejo - toda v napačni smeri. Na primer v Nemčiji...

Sankcije, ki jih Evropska unija pod taktirko Washingtona izvaja proti Rusiji očitno že delujejo - toda v napačni smeri.

Nemčija mora biti pripravljena, če bo Rusija še naprej zmanjševala ali ustavljala pretok plina po plinovodu Severni tok 1, je dejal razvpiti nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck.

»Vzorec, po katerem deluje Moskva, nakazuje, da je možen takšen scenarij. Z ruskega vidika bi to lahko bila racionalna poteza – ohraniti visoke cene v Nemčiji, predvsem goriv, ter uničiti enotnost in solidarnost v državi. Vsak pri zdravi pameti ve, da je takšen razvoj dogodkov mogoč,« je za časnik Zeit povedal Habeck.

Nemški podkancler in minister za gospodarstvo Robert Habeck je nedavno povzročil veliko razprav, ko je pozval h krajšemu tuširanju in priznal, da je moral sam znova »drastično skrajšati« čas, ki ga preživi pod prho, da bi se spopadel z akutno energetsko krizo.

Neogrevanje stanovanj pozimi bi Nemčiji močno pomagalo tudi pri premagovanju težav, ki naj bi jih povzročila Rusija, je minister iz kvote stranke Zeleni v isti sapi nedavno opozoril za tednik Der Spiegel.

Ko so ga vprašali o njegovem osebnem prispevku k prizadevanjem po vsej državi, da bi prihranili čim več plina pred »težkimi časi«, s katerimi se bo soočila Nemčija pozimi, je Habeck dejal, da se drži priporočil svojega ministrstva.

In da je zato že drastično zmanjšal čas svojega tuširanja..

Nemčija je prejšnji mesec prešla na drugo fazo tristopenjskega načrta za izredne razmere, potem ko je Rusija bistveno zmanjšala dobavo plina Severnemu toku 1.

Naslednji korak bi lahko bila omejitev porabe goriv.

Plinovod Severni tok 1, ki Evropo oskrbuje s plinom iz Rusije, naj bi zaradi letnega vzdrževanja zaprli med 11. in 21. julijem letos, toda nekatere analitike je strah, da bi se servisna dela lahko podaljšala.

Ruski dobavitelj plina Gazporm je zaradi zaseženih turbin, ki so ostale v Kanadi in jih Siemens ni vrnil po servisiranju zmanjšal dobave plina v Nemčijo za preko 40 odstotkov.

Na pomanjkanja so se že pričela pripravljati nemška mesta.

Hamburške mestne oblasti bodo v primeru akutnega pomanjkanja plina uvedle nadzorovano distribucijo tople vode za zasebna gospodinjstva in omejitev najvišje temperature ogrevanja stanovanj, je napovedal hamburški uradnik za okolje Jens Kerstan.

V primeru akutnega pomanjkanja plina bo topla voda lahko na voljo le ob določenih urah dneva, v nujnih primerih.

Nemška vlada je državljane in podjetja pozvala, naj zmanjšajo porabo energije ter pomagajo do zime napolniti skladišča in ustvariti zaloge plina, nemška mesta pa že razmišljajo o uvedbi dodatnih ukrepov v primeru pomanjkanja plina.

»V primeru akutnega pomanjkanja plina bo topla voda lahko na voljo le ob določenih urah dneva, v nujnih primerih,« je po poročanju časopisa Welt am Sonntag dejal Jens Kerstan, hamburški uradnik, pristojen za okolje.

Kerstan je dejal, da bi lahko mesto razmislilo tudi o splošnem znižanju najvišje sobne temperature v omrežju za toplo vodo, v skladu z zveznim načrtom za izredne razmere pa bi imela gospodinjstva in kritične ustanove, kot so bolnišnice, na tretji ravni ukrepov, predvidenih v načrtu za izredne razmere, »industrijsko prednost«, čeprav morda zaradi tehničnih razlogov tega ne bo mogoče zagotoviti v celotnem Hamburgu.

Medtem ko si Nemčija prizadeva čim prej najti alternativne poti za dobavo plina, je Kerstan opozoril, da bo začasni terminal za utekočinjeni zemeljski plin (LNG) v Hamburgu začel delovati najhitreje sredi - prihodnjega leta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek