REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajinska vojna in oster odziv Pekinga na obtožbe Washingtona: Kdo bo končal na »napačni strani zgodovine«?

Ukrajinska vojna in oster odziv Pekinga na obtožbe Washingtona: Kdo bo končal na »napačni strani zgodovine«?Ši: »Sodelovanje med Kitajsko in Rusijo kaže dober zagon«, Putin: »Sodelovanje Rusije in Pekinga usmerja potencial Kitajske.« Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kitajski predsednik Ši Džinping je v petek potrdil, da »sodelovanje med Kitajsko in Rusijo kaže dober zagon«.

Ši je sodelovanje med Moskvo in Pekingom ocenil kot odlično v vnaprej posnetem videonagovoru na mednarodnem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu, poročajo kitajski mediji.

Kitajski predsednik je še dejal, da popolnoma zaupa v zdravje kitajskega gospodarstva.

S podobnimi ocenami se je na istem forumu oglasil tudi predsednik Rusije Vladimir Putin.

»Sodelovanje Rusije in Pekinga narekuje potencial Kitajske,« je poudaril predsednik Ruske federacije in ob tem pristavil, da tesni odnosi Rusije s Kitajsko niso povezani z geopolitičnimi dogodki.

Sodelovanje med Moskvo in Pekingom ne usmerjajo nedavni geopolitični dogodki, je poudaril Putin, poroča Reuters.

Wang Wenbin: »Medtem ko Washington podžiga konflikt v Ukrajini, se Peking zavzema za mir!« Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Da sta – kar zadeva geopolitiko – dve svetovni velesili, Rusija in Kitajska dokaj usklajeni, pa kaže izjava (tvit zgoraj) kitajskega ministra za zunanje zadeve Wanga Wenbina.

Wenbin se je ostro odzval na ameriške obtožbe, češ da se Kitajski lahko zgodi, da konča na »napačni strani zgodovine«.

»Medtem ko Washington podžiga konflikt v Ukrajini, se Peking zavzema za mir,« je Beli hiši oponesel Wenbin.

Jezo Pekinga dodatno podžiga tudi dejstvo, da administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna zadnje mesece vse bolj spodbuja vlado v Tajpeju, da naj razglasi odcepitev Tajvana.

Washington s tem že odkrito ignorira zunanjo politiko predhodnih administracij številnih ameriških predsednikov, začenši od Richarda Nixona, prek Geralda Forda, Jamesa Carterja, Ronalda Reagana, obeh Bushev, Billa Clintona, Baracka Obame in Donalda Trumpa.

Torej so vsi našteti voditelji ZDA, tako republikanci kot demokrati desetletja spoštovali politiko »ene Kitajske«.

Vse do Joeja Bidna, katerega je celo kariero spremljala sla po vojnah v različnih delih sveta.

Zato se ni potrebno čuditi, da je tudi Peking nekoliko zaostril tudi svojo retoriko, še posebej v luči ameriških vpletanj v vojno v Ukrajini.

»Ameriške oblasti pravijo, da nasprotujejo politični infiltraciji zoper ZDA. Bodo potem prepovedale tudi lobiranje tajvanskih oblasti ali proti njim sprejele kazenske ukrepe?«, je Bidna in politiko njegovih tesnih sodelavcev okrcal kitajski zunanji minister Wenbin.

Toda – kot kaže tudi tvit zgoraj – se tudi Kitajska pospešeno pripravlja na nevarnost konflikta na Daljnem vzhodu, glede na Bidnovo nedavno hujskaško izjavo, češ da bodo ZDA branile Tajvan.

V primeru kitajskega napada, seveda.

Volodimir Zelenski z Daljnega vzhoda: Tajvanska predsednica Tsai Ing-wen (蔡英文) je 2. junija obiskala vojake iz 66. brigade marincev, ko so ji predstavili tajvansko protioklepno raketo Kestrel. Tsai Ing-wen (Caj Ingven) je z veseljem poprijela protitankovsko orožje v roke. Komentatorji opozarjajo, da se Tajvan, ki si želi razglasiti neodvisnost, intenzivno pripravlja na vojno navkljub dejstvu, da Peking ostaja zvest politiki »ene Kitajske«. Vir: Posnetek zaslona, Taiwan News

Medtem - enako kot so pred tem počele v Ukrajini - ZDA pospešeno vojaško pomagajo in oborožujejo tudi Tajvan.

Razlika med ameriško in kitajsko politiko je vse bolj v tem, da Kitajska sprašuje, kaj lahko gradi v drugih državah, ZDA pa le ukazujejo.

In tiste, ki ne ubogajo - sankcionirajo.

Iz Šanghaja pa prihaja novica, da je Kitajska v petek splovila svojo novo vojaško ladjo.

Gre za že tretjo letalonosilko, ki so jo poimenovali Fujian.

Letalonosilko je v celoti zasnovala in izdelala Kitajska.

Z isto tehnologijo ima še v tem trenutku veliko težav celo mornarica ZDA.

Gre za prvo vojaško ladjo, ki uporablja tudi električne katapulte, je razkril Peking, ki je šel v posodobitev kitajske mornarice enakomerno in previdno.

Z isto tehnologijo ima še v tem trenutku veliko težav celo mornarica ZDA.

Analitiki v načinu razvoja kitajske mornarice vidijo majhne korake in hiter tek, ki je postopoma zmanjšal vrzel med kitajsko in ameriško mornarico. In med Kitajsko in ZDA na sploh.

Poglejmo na primer, kako so videti domovi za revne na Kitajskem (zgoraj) in v ZDA (spodaj)...

Slike povedo vse...

Kitajci sčasoma spreminjajo svojo mornarico in gospodarstvo v prvorazredno v svetovnih merilih, poudarjajo komentatorji.

Delež BDP, ki ga Kitajska vlaga v raziskave in razvoj je od leta 2012 pa do leta 2021 poskočil z 1,91 odstotka na 2,44 odstoka, na globalni ravni pa se je Kitajska s 34. prebila na 12. mesto... 

Kot je na mednarodnem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu opazil tudi ruski predsednik, Kitajska skokovito napreduje na vseh področjih.

Tudi v zunanji politiki, kar dokazuje tudi napoved, da bo predsednik Kitajske Ši Džinping gostil 14. vrh BRICS 23. junija.

Predvideno je, da bo to dialog na visoki ravni o svetovnem razvoju.

Zgoraj pa si na posnetku lahko pogledate, na kako izjemen način na Kitajskem gradijo mostove.

Med ljudmi in tudi med državami - za razliko od ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek