torek, 29. april 2025 leto 30 / št. 119
Trump nadaljuje z Bidnovo politiko: Predsednik ZDA omogočil učinkovanje »naftnih sankcij« proti ruskim bankam

Z novimi pošiljkami orožja, informacij in sankcijami proti Rusiji se Trumpova administracija vrača v kolesnice vojne, ki jo je začrtal Joe Biden.
Ameriško ministrstvo za finance je po poročilih več ameriških medijev dovolilo, da se v sredo izteče 60-dnevno izzvzetje iz sankcij za finančne transakcije, povezane z energijo za ruske banke, za katere veljajo sankcije.
Continuity of Agenda Update: Trump Prepares to Expand Biden-Era Sanctions on Russia
— Brian Berletic (@BrianJBerletic) March 14, 2025
Following Russia's polite but predictable refusal to agree to Trump's "Minsk 3" ceasefire, the Trump administration is preparing sanctions it had already threatened to place on Russia if… pic.twitter.com/xzjbgvHQ6D
Uradnega potrdila sicer še ni, ker tiskovna predstavnica Bele hiše o tem menda ni imela podatkov...
Splošna licenca št. 8L, ki jo je 10. januarja izdala administracija predsednika Joeja Bidena, je 12 velikim ruskim finančnim institucijam, vključno s centralno banko Rusije, zagotavljala omejen dostop do ameriške plačilne infrastrukture.
White House Mum On If Trump Will Extend Sanctions Waiver Allowing Russian Oil Sales To EU https://t.co/0PY3H7dL8C
— zerohedge (@zerohedge) March 13, 2025
Namen odloga je bil zagotoviti čas za potrditev preostalih transakcij, saj je nekdanja Bidnova vlada uvedla strožje sankcije za rusko trgovino z nafto.
Stopnjevanje sankcij naj bi bilo usklajeno s tranzicijsko ekipo Donalda Trumpa, še preden je ta postal predsednik, s čimer naj bi se okrepil njegov položaj v pogajanjih z Moskvo.
Trump je po nastopu mandata začel pogovore za normalizacijo odnosov z Rusijo.
Vendar je opozoril tudi na uvedbo dodatnih sankcij, če Moskva ne bo pripravljena na kompromis glede konflikta v Ukrajini.
Na zadnji ukrajinsko-ruski predlog 30-dnevnega premirja je ruski predsednik sicer pozitivno odgovoril, a zahteval izpolnitev »podrobnosti«, ki so predlog naredile za neuresničjivega.
Clever move by Putin—at this stage, it’s crucial to signal that the door to negotiations is always open, to demonstrate willingness while emphasizing "under what conditions."
— Angelo Giuliano (@angeloinchina) March 14, 2025
And indeed, the conditions remain unchanged since the beginning: a security agreement, denazification… https://t.co/KKWFhJBSes
Ta predlog je omogočal Kijevu, da doseže predah, medtem ko v zameno Rusija ne bi dobila praktično ničesar.
Istočasno je iz Kijeva prišel odgovor, po katerem Ukrajina ne bo odstopila ne od ozemelj in ne od članstva v zvezi NATO, kar pomeni, da so bile vse ameriške diplomatske pobude neuspešne in se bo vojna nadaljevala.

Prav tako ni mogoče pozabiti, da je Ukrajina vedno zahtevala premirja ob hudih vojaških porazih in dogovore takoj, ko jih je dosegla - tudi prekršila.
Očitno je tudi, da Trump samo blago in začasno (največ 14 dni) »pritiska« na Ukrajino, medtem ko proti Rusiji nadaljuje z vsemi najtežjimi sankcijami, ki jih ima na voljo.
Zato je Trump tudi ponovno odprl kanale za oboroževanje Ukrajine in deljenje obveščevalnih informacij z Ukrajino kljub temu, da je Ukrajina neposredno zavrnila javno zahtevo ZDA, da se odreče članstvu v NATO in delu ozemelj.
So far Trump has retained all Biden-era sanctions on Russia, and is now increasing sanctions against the Russian oil, gas, and banking sectors, relative to what Biden imposed. So the Trump sanction regime against Russia is officially more sweeping than the Biden sanction regime! pic.twitter.com/zaERqf27bZ
— Michael Tracey (@mtracey) March 14, 2025
Istočasno je Rusija, ki je načeloma sprejela Ukrajini zelo naklonjeno mirovno pobudo ZDA in je zgolj pokazala na njeno praktično neuresničljivost – takoj dejansko dobila nove sankcije ZDA.
S tem se ZDA ponovno odmikajo od svoje nekaj časa zaigrane vloge posrednika in se postavljajo bolj odkrito na stran Ukrajine.
To bo vojno v Ukrajini zato nujno podaljšalo in naredilo še brutalnejšo.
"And then Trump said he's strongly considering -- sanctions on Russia?" pic.twitter.com/xnRTiaEEpk
— Empire Of Lies (@berningman16) March 7, 2025
Ob tem je Trump znova izekel nekaj groženj, po katerih se je – morda kot odgovor na njih – v regiji Kursk v vojaški uniformi pojavil Vladimir Putin.
Donald Trump je namreč zatrdil, da bi lahko ekonomsko »opustošil« Rusijo, če bi se Moskva odločila, da ne bo pristala na amatersko sestavljeni »30-dnevni predlog premirja.«
»Finančno lahko naredim stvari, ki bi bile uničujoče za Rusijo,« je dejal Trump.
Putinova izbira obleke bi lahko bila odgovor na te grožnje.
Če Trump ni podaljšal izjem, kar je verjetno, potem bi se lahko cene nafte po nekaterih ocenah dvignile za 5 dolarjev na sod.
Vendar to ne bo takšen problem za Rusijo, kot za nekatere druge države.
Trump Administration has let the General License for Russia to sell oil to western countries expire. That means no European Country or ally who works with the United States can buy Russian oil without the threat of sanctions. #Oil #Russia pic.twitter.com/fe5mv9aA4d
— Edward Lawrence (@EdwardLawrence) March 13, 2025
Rusija bo po svetu še naprej prodajala nafto z vse bolj obsežno uporabo nacionalnih valut, trgovala s članicami BRICS in si pomagala s »senčnimi flotami.«
Odklop Evropske unije od ruske nafte bo nedvomno veliko bolj škodoval EU kot Rusiji.
https://t.co/pWtlUQLKxV Neverjetno s kakšno lahkoto ti evrobirokrati razmetavajo evre v sode brez dna in to Ukraini, v trenutku, ko se naj spopadi ustavijo. Naš denar. 40 milijard. In znova gospa, ki nima pojma o pojmov, za katero so Alaviti, Suniti, Shiiti, Jezuiti eno in isto.
— Aurelio Juri (@AurelioJuri) March 14, 2025
Zaradi višje cene nafte bi se lahko ruski naftni dobički potencialno celo povečali, EU pa bo znova sama gospodarsko prizadeta, ker bo trpela inflacijo.
In bo v še slabšem položaju, da bi vojaško podprla Ukrajino.