REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trgovinske vojne grožnja svetovnemu in slovenskemu gospodarstvu

Trgovinske vojne grožnja svetovnemu in slovenskemu gospodarstvuVIR: Insajder.com

Zaostrovanje trgovinskih vojn ZDA s preostalimi državami sveta predstavlja resno tveganje svetovni ekonomiji s potencialno daljnosežnimi posledicami. Posledice bi lahko čutilo tudi slovensko gospodarstvo, opozarja profesorica z ljubljanske ekonomske fakultete Katja Zajc. Na GZS govorijo o globalnem učinku v višini 170 milijard dolarjev.

Zaostrovanje trgovinske vojne med Kitajsko in ZDA bi lahko imelo dolgoročne posledice za svetovno gospodarstvo.

Zaostrovanje trgovinske vojne med Kitajsko in ZDA bi lahko imelo dolgoročne posledice za svetovno gospodarstvo, je ocenila Zajčeva, redna profesorica za področje mednarodne ekonomije na ljubljanski ekonomski fakulteti. Pri tem je izpostavila, da predsednik ZDA Donald Trump "ruši že tako krhke temelje svetovne gospodarske ureditve", ki je bila zasnovana ob koncu druge svetovne vojne in je predstavljala okvir za postopno in recipročno odpravo trgovinskih ovir.

Tovrstno kršenje pravil s strani pomembne članice, ki je imela glavno besedo pri njihovi zasnovi, pa lahko odpre Pandorino skrinjico in predstavlja tveganje, da tovrstne prakse postanejo pogoste. To bi zaustavilo že tako počasen proces postopnega odpravljanja diskriminacijskih ovir v trgovanju med članicami na multilateralni ravni.

Ob tem je Zajčeva izpostavila tudi, da je več kot polovica trenutne svetovne trgovine vezana na t.i. globalne verige vrednosti. Carine tako ne vplivajo le na višje cene uvoženih proizvodov na domačem trgu, pač pa bi njihova uvedba carin pomenila tudi "resen izziv za globalne verige vrednosti in vzorce trenutne mednarodne delitve proizvodnje".

Donald Trump
Donald Trump | VIR: Pixsell
Trump drugim državam, proti katerim uvaja carine, med drugim očita krajo intelektualne lastnine in ogrožanje nacionalne varnosti ZDA.

Trump drugim državam, proti katerim uvaja carine, med drugim očita krajo intelektualne lastnine in ogrožanje nacionalne varnosti ZDA. "Očitki, ki jih Trump navaja, so precej pavšalni in po večini neosnovani," ocenjuje Zajčeva. To po njenem v prvi vrsti velja za očitke usmerjene proti EU oz. Nemčiji. "Njihov skupni imenovalec je ameriški zunanjetrgovinski deficit, ki pa ni posledica kršitev mednarodnih pravil s strani ameriških partneric," je opozorila sogovornica.

Pravila Svetovne trgovinske organizacije (WTO) so jasna, prav tako postopki in povračilni ukrepi, ki jih države članice lahko uvedejo v primeru kršitev pravil s strani trgovinskih partneric. "Torej bi v primeru, da ugotovijo kršitve, ZDA lahko postopale v skladu s pravili WTO in sprožile ustrezne postopke. Kot kaže, cilj ameriške administracije ni pridobitev določenih koncesij, ampak korenito spremeniti pravila igre, tudi za ceno spodkopavanja institucionalne moči, ki so jo mednarodne organizacije gradile več desetletij," je dodala.

Trump med drugim grozi tudi s carinami na uvoz evropskih avtomobilov, kar bi lahko udarilo tudi Slovenijo.

Trump med drugim grozi tudi s carinami na uvoz evropskih avtomobilov, kar bi lahko udarilo tudi Slovenijo. "Glede na to, da je pomemben del slovenskega gospodarstva vezan na evropsko avtomobilsko industrijo, bi dodatne ameriške carine na uvoz evropskih avtomobilov lahko občutno prizadele slovenske proizvajalce v tej panogi," je navedla Zajčeva. Uvedba carin bi namreč zmanjšala povpraševanje po evropskih avtomobilih, proizvajalci le-teh pa posledično povpraševanje po vmesnih delih.

Pri sami oceni učinkov se sicer postavlja vprašanje, kako hitro bi se lahko evropska avtomobilska industrija preusmerila na druge trge in ali bi uvedba dodatnih carin utegnila vplivati na nove selitve proizvodnje avtomobilov v ZDA, je še dodala.

Zaostrovanje razmer bi po ocenah sogovornice lahko ustavil pritisk iz ZDA. "Glede na dosedanje izkušnje ni pričakovati, da bi Trumpa lahko odvrnili od zaostrovanja trgovinske vojne pritiski drugih držav, še manj pa postopki s strani WTO. Najučinkovitejši bi bili notranji ameriški pritiski, predvsem s strani njegove volilne baze. Prav tja pa Kitajska, pa tudi EU, usmerjajo svoje protiukrepe," je pojasnila.

Da bi lahko Trumpova dejanja resno ogrozila svetovno gospodarstvo, menijo tudi v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Kratkoročni učinki Trumpovih ukrepov bodo po predvidevanjih krepitev globalnih cen, višanje obrestne mere, šibkejši juan ter nižje vrednosti delnic. Na srednji rok pa bi se lahko vrednost svetovne trgovine zmanjšala za 170 milijard dolarjev, so na GZS zapisali v fokusnem komentarju na temo ameriško-kitajske trgovinske vojne ta teden.

Tudi v GZS opozarjajo, da lahko odstopanje ZDA od načel WTO vodi "v brezvladje na tem področju in negativen odziv Kitajske tudi na področju tujih investicij". Zaradi visoke povezanosti vrednostnih verig pa lahko pride do negativnih učinkov na evropske družbe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek