nedelja, 18. maj 2025 leto 30 / št. 138
Svetovna banka ohranja napoved rasti svetovnega gospodarstva

Svetovna banka je v najnovejšem poročilu o globalnih gospodarskih obetih ohranila napoved rasti svetovnega gospodarstva. To naj bi se letos okrepilo za 2,7 odstotka, v prihodnjih dveh letih pa za 2,9 odstotka. Vseeno pa ekonomisti te mednarodne finančne ustanove opozarjajo na precejšnja tveganja, povezana na primer s protekcionističnimi težnjami.
S tem ko je Svetovna banka v rednem četrtletnem pregledu ohranila napovedi za svetovno gospodarstvo prvič v štirih letih ni poslabšala obetov iz predhodnega poročila. Vseeno pa ostaja nekoliko manj optimistična od sestrske ustanove, Mednarodnega denarnega sklada. Ta svetovnemu gospodarstvu napoveduje 3,5-odstotno krepitev.
Poročilo navaja, da se kljub precejšnji negotovosti, povezani z ekonomskimi politikami določenih držav, svetovna rast krepi in prispeva k okrepitvi zaupanja. "Okrevanje industrijske aktivnosti sovpada s ponovno rastjo svetovne trgovine po dveh letih izrazito šibkih gibanj," so zapisali v poročilu.
"Preveč dolgo smo gledali, kako šibka rast zavira boj proti revščini. Spodbudno je torej videti znake, da se globalna rast utrjuje," je najnovejše napovedi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP komentiral predsednik Svetovne banke Jim Yong Kim.
Poročilo Svetovne banke izpostavlja, da motor svetovne gospodarske rasti ostajajo največja rastoča gospodarstva, na čelu s Kitajsko in Indijo.
Kot skupina naj bi razvijajoča se gospodarstva letos zabeležila 4,1-odstotno gospodarsko rast, pri čemer naj bi se indijsko gospodarstvo okrepilo za 7,1 odstotka, kitajsko pa za 6,5 odstotka. K rasti naj bi se po dveh letih padcev vrnili tudi Brazilija in Rusija.
Manj izrazito, a še vedno solidno, naj bi rasla razvita gospodarstva. Ameriško naj bi se letos okrepilo za 2,1 odstotka in za 2,2 odstotka prihodnje leto, območje evra za 1,7 odstotka, japonsko pa za 1,5 odstotka.
Vseeno pa v Svetovni banki opozarjajo na precejšnja tveganja, ki spremljajo napovedi. Okrevanje bi tako lahko zavrli okrepljene protekcionistične težnje, negotovost v ekonomskih politikah nekaterih velikih držav, nejasnost glede dogovora med Veliko Britanijo in EU po britanskem izstopu iz povezave in morebitna ponovna kriza na finančnih trgih.
Administracije ameriškega predsednika Donalda Trumpa sicer poročilo z besedami ne omenja, vseeno pa opozarja, da bi lahko velike spremembe v trgovinski politiki ZDA pripeljale do protiukrepov in škodile tako ZDA kot njenim največjim partnericam. Poročilo opozarja tudi ne nenadne velike spremembe v politiki nadzora nad priseljevanjem.
Pri tem sploh ni nujno, da v ZDA nove ukrepe sprejmejo. Že samo stalno govorjenje o tovrstnih spremembah lahko vpliva na svetovne gospodarske tokove, še opozarjajo v Svetovni banki.